Results & Race Reports
Now Reading
Bolt nails the Tough One! WOR Events Tough One Extreme Enduro – Results
Husqvarna

Airoh

Bolt nails the Tough One! WOR Events Tough One Extreme Enduro – Results

Airoh

Duck Smart

WOR Events Tough One Extreme Enduro bowed out with a superb finale fling in the Nantmawr Quarry at the weekend with World Hard Enduro Champion Billy Bolt being crowned the events last ever champion.

Images courtesy of Doc Ward Photography

All-round Enduro legend David Knight finished second with up and comer Mitch Brightmore third.

Reece Danby held off Reece Gazzard for the Expert win while Ash Jones edged out Doug Lote for the Advanced Clubman victory.

In the Sunday AM race Bert Boam triumphed in the Clubman while Darren Heyes was the topdog in the Over 40’s and Gary Mccoy was the same in the Over 50’s.  In the Sportsman Christopher Picone-Chiodo landed the win with Charlie Crossland the Youth Adult winner.

Saturday’s Kids Tough One saw Bailey Holmes win the 65’s, George Ward the Small Wheel 85’s, Jack Leonard the Big Wheel 85’s, and Harry Best the Youth 125.

Christopher Milliar was the clear victor in Saturdays “Not so tough one” while Tom Knight shone in the evening Dark One race.

Congratulations to Steve Ireland and the WOR team for bringing Extreme Enduro and the Tough One to the UK. Will be interesting to see what Steve has up his sleeve for 2022!

[uam_ad id=”37543″]

Results

Sunday PM Race

Position  Class  Name
1  PRO  BILLY BOLT
2  PRO  DAVID KNIGHT
3  PRO  MITCH BRIGHTMORE
4  PRO  JACK SPENCER
5  PRO  JACK PRICE
6  PRO  CHARLIE FROST
7  PRO  SAM WINTERBURN
8  PRO  TOM KNIGHT
9  EXPERT  ROSS DANBY
10  EXPERT  REECE GAZZARD
11  EXPERT  TOM MINTA
12  EXPERT  RHYS DAVIES
13  EXPERT  ASHTON BRIGHTMORE
14  EXPERT  JAKE EVANS LUTER
15  EXPERT  SAM HUGHES
16  EXPERT  ALED PRICE
17  EXPERT  BRODIE HEYES
18  EXPERT  DAWSON MARRIOTT
19  ADV CLUBMAN  ASH JONES
20  ADV CLUBMAN  DOUG LOTE
21  EXPERT  HUGO JERVIS
22  EXPERT  JACK HEATH
23  EXPERT  JASON BALMER
24  EXPERT  DANNY THOMAS
25  EXPERT  STEVIE ROPER
26  ADV CLUBMAN  LEE THOMAS
27  EXPERT  JED BALMER
28  ADV CLUBMAN  CHRIS BROWN
29  EXPERT  MORGAN DUMMETT
30  ADV CLUBMAN  CHARLIE GODDARD
31  ADV CLUBMAN  LEE MEREDITH
32  EXPERT  CHRIS GARLAND
33  ADV CLUBMAN  JAMES FRANCIS
34  EXPERT  MICHAEL URRY
35  EXPERT  JAMES HILLIER
36  ADV CLUBMAN  ANDREW BOTTO
37  ADV CLUBMAN  MICHAEL LYONS
38  ADV CLUBMAN  CRAIG BARNES
39  ADV CLUBMAN  RHYS JONES
40  ADV CLUBMAN  GARETH LEONARD
41  ADV CLUBMAN  GLYN MCGUIRE
42  ADV CLUBMAN  BEN BOARE
43  ADV CLUBMAN  LORI WAITE
44  ADV CLUBMAN  JACKO THOMAS
45  ADV CLUBMAN  CYNAN JONES
46  EXPERT  JOE DAWSON
47  ADV CLUBMAN  NATHAN ROGERS
48  ADV CLUBMAN  ANDY VOWLES

Sunday AM Race

Position  Class  Name
1  CLUBMAN  BERT BOAM
2  CLUBMAN  RHYS DAVIES
3  CLUBMAN  IAN MARSHALL
4  CLUBMAN  JOEL TETT
5  CLUBMAN  CALLUM HUGHES
6  CLUBMAN  IAN PARKER
7  YOUTH ADULT 13-16  CHARLIE CROSSLAND
8  OVER 50  GARY MCCOY
9  OVER 40  DARREN HEYES
10  CLUBMAN  FREDDIE DAVIS
11  CLUBMAN  ANDREW HICKMAN
12  OVER 50  NEIL DAWSON
13  OVER 40  PETE BAILEY
14  CLUBMAN  GEORGE CLARKE
15  OVER 40  JEREMEY MOLD
16  OVER 50  CHRIS SALT
17  SPORTSMAN  CHRISTOPHER PICONE – CHIODO
18  OVER 50  LEE CORNISH
19  OVER 50  SIMON NUTTER
20  SPORTSMAN  ARRON FLYNN
21  SPORTSMAN  LAWRENCE WRIGHT
22  CLUBMAN  C JAY JONES
23  SPORTSMAN  ELIS SMITH
24  CLUBMAN  JACK PROBERT
25  SPORTSMAN  ROBERT GRAHAM
26  CLUBMAN  REILY DENNISON
27  OVER 40  STEPHEN TOMLIN
28  SPORTSMAN  JAMIE BERRY
29  CLUBMAN  TOM CADWALLADER
30  SPORTSMAN  LEE THORNTON
31  CLUBMAN  OSCAR BOOTH
32  CLUBMAN  MURAT ERSAHIN
33  CLUBMAN  JOSHUA TERRY
34  OVER 50  ROB GREGORY
35  SPORTSMAN  ED ROBERTS
36  YOUTH ADULT 13-16  JAKE WILLIS
37  CLUBMAN  ALWYN MORGAN
38  CLUBMAN  MIKE SPENCE
39  OVER 50  STEVIE HANNA
40  CLUBMAN  JAMES ELVIN
41  OVER 50  JOHN ROWLEY
42  SPORTSMAN  COSMIN RADU
43  OVER 50  MARK PICKARD
44  CLUBMAN  GARY MATTHEWS
45  OVER 40  KEITH  MAUDE
46  OVER 40  ADEN OVEREND
47  SPORTSMAN  CHRIS BURKE
48  SPORTSMAN  ROBERT ADAMS
49  CLUBMAN  STEVEN MATHEWS
50  SPORTSMAN  HAYDEN MURPHY
51  SPORTSMAN  JAMES TYAS
52  SPORTSMAN  ALED HAYWARD
53  YOUTH ADULT 13-16  CLAU FILIP
54  OVER 40  NIGEL LYNN
55  YOUTH ADULT 13-16  KIT SZBAO
56  SPORTSMAN  LEIGHTON WALKER
57  OVER 40  LEE SZABO
58  YOUTH ADULT 13-16  RYAN GRIFFITHS
59  CLUBMAN  RHODRI GARDNER
60  SPORTSMAN  JAMES HART
61  SPORTSMAN  MAT LLEWELLYN
62  SPORTSMAN  CALLUM MCLEOD
63  CLUBMAN  NICKY FAZAKERLEY
64  SPORTSMAN  BILLY COOPER
65  SPORTSMAN  STEPHAN WILKINSON
66  SPORTSMAN  LOGAN BEVINGTON
67  OVER 40  JASON IAN CLARKE
68  SPORTSMAN  RICHARD CLARK
69  SPORTSMAN  MATTHEW JONES
70  SPORTSMAN  DANIEL GRIFFITHS
71  OVER 40  DAVID HEWITT
72  SPORTSMAN  MARC FRANCIS
73  OVER 40  STEVE CRANSHAW
74  CLUBMAN  TYRONE SPENCER
75  OVER 50  ROB MCLEOD
76  SPORTSMAN  CRAIG MUIR
77  OVER 40  LYNDON CHARLES CONNOR

Kids Tough One

Position  Name  # Laps  Penalty
65cc
1  BAILEY HOLMES 8  01:43:59
2  AARON JONES 6  01:50:33
3  LEON CARTHY 5  01:49:02
4  ANNABELLE BOLT 4  01:45:46
5  BILLY MCCLURE 3  01:33:17
6  RILEY PATTERSON 3  02:01:13
125-150cc (max 14)
1  HARRY BEST 10  01:41:19
2  ALED OWEN 9  01:47:25
3  OSIAN THOMAS 9  01:48:54
4  BELLA PARKES 7  01:43:14
5  HUDSON HAGUE 7  01:52:57
6  DAYTON THOMPSON 6  01:43:17
7  LUKE IRELAND 5  01:51:39
 GRUFF TUDOR 0  DNF
 LEO CHILD 0  DNF
 IFAN JONES 0  DNF
85cc S/W
1  GEORGE WARD 9  01:42:32
2  JACK COPELAND 9  01:47:13
3  THEO NICHOLSON 8  01:42:29
4  ROYSTON TOTTY 8  01:51:45
5  JACK BROOKS 8  01:53:48
6  JACK HOUGHTON 8  01:54:36
7  RYAN JONES 6  01:45:16
8  SONNY IRELAND 6  01:46:05
9  OWEN NICHOLSON 6  01:49:31
10  FLYNN BAWDEN 4  01:42:17
11  JAKE TANSLEY 4  01:52:40
12  HARRY HEALY 4  01:57:43
85cc B/W (max 14)
1  JACK LEONARD 10  01:43:53
2  FINLEY FRANKS 10  01:44:41
3  CONNER REDMAN 9  01:46:08
4  HUW GITTINS 8  01:44:48
5  CALLUM SMITH 8  01:45:25
6  CIARAN CHEESEMAN 6  01:10:39
7  DELUN DAVIES 5  01:22:59
8  DAN HEALEY 4  01:49:41
9  OSIAN RIGDEN 4  01:52:51
10  FREYA DRINKWATER 3  02:03:42
11  JACOB CORBISHLEY 2 02:01:06
12  BEN FRANCIS 1  00:42:14
 JOHN GITTINS 0  DNF

The Not So Tough One

Position  Name  # Laps  Penalty
1  CHRISTOPHER MILLIAR 16  01:56:19
2  ROBERT GRAHAM 14  01:56:43
3  LEE THORNTON 14  01:59:57
4  IWAN ROBERTS 14  02:03:13
5  ELIS ROBERTS 13  01:59:42
6  DARREN HALL 13  02:04:48
7  CONNOR JAMES GRIFFITHS 12  01:58:26
8  STEPHEN PARRY 12  02:02:53
9  MIKE FOX 12  02:03:09
10  ELIZABETH TETT 12  02:04:44
11  ADAM WARE 11  01:58:20
12  LEON NORTHALL 11  01:59:17
13  SAM HUGHES 11  02:04:41
14  BEN COOPER 11  02:04:46
15  NEIL CORBISHLEY 10  01:58:12
16  DAVE BARNES 10  02:01:33
17  SIMON HALLWORTH 10  02:03:00
18  CHRIS WARRING 9  01:57:05
19  ALEX HATHERALL 9  01:57:08
20  AARON SIFLEET 9  02:00:27
21  DYLAN CHILD 9  02:00:32
22  JASON DOVIDIO 9  02:01:43
23  KEN POWELL 8  01:58:59
24  ADAM MITCHELL 8  02:00:04
25  GEORGE ADAMS 8  02:01:40
26  JASON SULLIVAN 8  02:02:11
27  JAIME HALL 8  02:03:06
28  LIAM HAND 8  02:06:09
29  IEUAN HUGHES 7  02:02:09
30  MARC ELVIN 7  02:07:35
31  JAMES KELSON 6  01:57:11
32  JAMES DRINKWATER 5  00:50:21
33  NIGEL LYNN 5  00:50:41
34  LEWIS DAVIS 5  01:07:40
35  CRAIG FRANCIS 5  01:47:24
36  HOLLY RIGDEN 5  02:04:37
37  HARRY NORTHALL 4  01:00:25
38  WILL DAWSON 4  01:57:00
39  MARC FRANCIS 3  00:46:27
40  CRAIG HAWKINS 3  01:57:20
41  THOMAS MIDWINTER 1  00:30:53

The Dark One

Position  Class  Name  # Laps  Penalty
1  EXPERT  TOM KNIGHT 18  02:00:40
2  EXPERT  DANNY THOMAS 18  02:07:09
3  EXPERT  DAVID KNIGHT 17  02:04:49
4  OVER 40  JONATHAN PEARSON 17  02:06:59
5  EXPERT  ROWLAND MORRIS 16  02:02:25
6  CLUBMAN  CHRIS BROWN 16  02:04:19
7  EXPERT  JAMES HILLIER 15  02:06:33
8  SPORTSMAN  DANNY DAVIS 12  02:00:59
9  OVER 40  MIKE WOOD 12  02:01:04
10  EXPERT  DEAN SEARLES 12  02:01:10
11  SPORTSMAN  CRAIG NEWTON 12  02:05:20
12  OVER 40  DAVID HEWITT 12  02:06:10
13  CLUBMAN  TOM BRUTNELL 12  02:08:52
14  SPORTSMAN  PETER MURRAY 11  02:11:47
15  NOVICE  ANTHONY LITCHFIELD 10  02:03:42
16  SPORTSMAN  ANYA COLLEY 8  02:08:37
17  NOVICE  FLYNN DENNISON 7  02:01:19
18  OVER 40  DARREN HALL 6  01:06:03
19  OVER 40  JASON IAN CLARKE 5  00:38:24
20  SPORTSMAN  ASHLEY HEALY 5  02:01:33
21  OVER 50  STEPHEN PARRY 4  00:36:35
22  OVER 50  MIKE HOSE 4  02:01:28
23  OVER 50  LEE CORNISH 3  00:31:04
24  SPORTSMAN  JAKE TANSLEY 3  02:01:39