Quad
Now Reading
Shay Gate bonanza! MCF British Quad XC Championship Round 6 – Race Report & Results
0
WP

Shay Gate bonanza! MCF British Quad XC Championship Round 6 – Race Report & Results

DBS

by adminSeptember 5, 2019

Round 6 of the MCF British XC Championship took place at another new venue for this season at Shay Gate Farm in Colne, Lancashire. A mixture of woodland, open countryside and multiple water hazards awaited the riders.

Report by Ashley Holt – Images courtesy of Nigel Torrens Photography

The Youth Race kicked off the day on Sunday morning in near perfect racing conditions, run over 1.5 hrs it was the reverse of Round 5 with Daniel Burrows taking the win in the 250cc Hybrid class with Tom Bainbridge having to settle for 2nd this time out.

Once again 250cc saw some close racing, James Maybury returned to form and broke away from the chasing pack to lead for most of the race and ultimately take another race win. Charlie Wheatley was 2nd with Mckenzie Evans in 3rd.

In the 125cc class it was Louie Holt once again taking the lead from the off and claiming his 6th win of the season with Freddie Robinson putting in a great performance for 2nd.

The MINI Quad Race for riders aged 5-9 took place over a shortened course but with some additional obstacles to tackle which would hopefully test these young riders.  A Win in the 90cc Class for Owain Stephens with Harriet Mewse making it back to back wins in the 50cc class.

 

The afternoons Adult racing got underway just after midday with rain threatening it was going to be an interesting race.

Luke Davies back after missing 2 rounds led Expert Plus class away, chased by John Robson in the early stages he eventually took the win and the overall ahead of John and Alex Bethell rounded out the podium in 3rd.

John Chew took the Expert class win, his 1st win of the Championship, with Luke Richards 2nd and Tiago Gomez 3rd.

Will Dunlop made it 2 in succession and clinched the win in the clubman class with Bradley Johnson 2nd and a first podium for Paul Bennett in 3rd.

Andrew Willcock followed on from round 5 to take the win closely followed by daughter Vassna in 2nd and young Jake Best in 3rd.

Mark Williams took the win again in the 4×4 Lights with Shaun Wealleans 2nd and Steve Fogarty in 3rd.

In the 4×4 Clubman class Richard Harvey made it back to back wins with Nick key in 2nd and Laura Linton putting in a great performance on return from injury to clinch 3rd.

The 4×4 expert class was as competitive as always, Stuart Marley took the win with Jason Wildman in 2nd and Graham Guy 3rd.

Well done to all the winners today and each and every rider who took part!

A big Thanks to our Title Sponsor ATV’s Only and associate GML ATV for the support this season and to DB waterworks who sponsor our Mini Quad Series and to the Marshalls, Medics, photographer and Caterers who make the events possible.

Only 2 Rounds left in the championship now, we hope to see you all at Round 7 on September 22nd at Hanbury.

Results

Mini Race

Miniquad 90
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 1 Owain Stephens 30:05.137 16 1:50.771 6 0 km/h
2 99 Jake Robson 31:05.131 59.994 16 1:50.300 6 0 km/h
3 10 Owian Dafydd 31:27.177 1:22.040 16 1:47.978 5 0 km/h
4 112 Izzy Lloyd 30:57.849 3 laps 13 2:14.603 11 0 km/h

Miniquad 50
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 426 Harriet Mewse 30:08.854 14 2:00.114 8 0 km/h
2 20 Beatrix Drinkwater 32:05.735 2 laps 12 2:23.864 3 0 km/h
3 88 Luke Waddington 31:13.464 3 laps 11 2:32.632 11 0 km/h
4 19 Braydon Grounds 30:46.171 5 laps 9 2:39.456 9 0 km/h

Youth Race

Youth 250 Hybrid
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 33 Daniel Barrow 1:38:15.635 10 9:35.247 10 0 km/h
2 50 Tom Bainbridge 1:40:58.646 2:43.011 10 9:36.750 8 0 km/h
3 19 Ethan Best 1:39:05.052 2 laps 8 11:00.212 8 0 km/h

Youth 250
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 16 James Maybury 1:35:37.363 9 10:15.903 5 0 km/h
2 333 Charlie Wheatley 1:38:20.247 2:42.884 9 10:14.218 7 0 km/h
3 22 Mckenzie Evans 1:40:54.862 5:17.499 9 10:42.361 4 0 km/h
4 99 Cai Evans 1:34:24.605 1 lap 8 11:03.781 3 0 km/h
5 15 Chloe Maybury 1:38:22.465 3 laps 6 13:08.677 2 0 km/h
6 646 Oliver Pinder 1:41:16.598 3 laps 6 12:47.038 6 0 km/h
7 4 Frank Marston 1:31:53.482 4 laps 5 11:25.837 2 0 km/h

Youth 125
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 30 Louie Holt 1:39:37.536 8 11:24.529 8 0 km/h
2 46 Freddie Robinson 1:30:27.805 3 laps 5 14:37.585 3 0 km/h

Adult Race

Adult Expert +
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 71 Luke Davies 2:33:40.422 16 8:53.396 2 0 km/h
2 15 John Robson 2:39:07.390 5:26.968 16 9:03.321 2 0 km/h
3 1 Alex Bethell 2:31:33.487 7 laps 9 8:57.409 2 0 km/h

4×4 Heavy
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 2 Stuart Marley 2:38:53.411 16 9:21.936 8 0 km/h
2 113 Jason Wildman 2:30:03.372 1 lap 15 9:18.323 10 0 km/h
3 181 Graham Guy 2:31:20.182 1 lap 15 9:43.124 7 0 km/h
4 50 Simon David 2:31:52.216 1 lap 15 9:31.959 3 0 km/h
5 555 Oli Keen 2:31:47.323 2 laps 14 10:29.390 6 0 km/h
6 27 John Keys 2:34:31.135 3 laps 13 11:15.646 11 0 km/h
7 55 Harry Hinkley 2:36:51.331 3 laps 13 10:27.613 4 0 km/h
8 59 Colin Burnett 2:33:52.991 5 laps 11 12:12.120 11 0 km/h

Adult Expert
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 80 John Chew 2:32:58.172 15 9:25.528 2 0 km/h
2 124 Luke Richards 2:35:38.055 2:39.883 15 9:31.807 2 0 km/h
3 32 Tiago Gomes 2:36:55.327 3:57.155 15 9:15.862 2 0 km/h
4 33 Callum Brooks 2:41:25.670 1 lap 14 9:13.021 2 0 km/h
5 20 David Hull 2:30:58.325 2 laps 13 10:44.350 6 0 km/h
6 18 Zack Hull 2:31:30.388 2 laps 13 10:20.062 4 0 km/h
7 396 David Richards 2:33:32.096 8 laps 7 10:38.608 2 0 km/h

4×4 Clubman
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 66 Richard Harvey 2:37:08.596 15 10:03.010 9 0 km/h
2 60 Nick Key 2:32:56.744 1 lap 14 10:20.434 9 0 km/h
3 424 Laura Linton 2:33:26.181 1 lap 14 10:21.565 4 0 km/h
4 420 Danny Wilson 2:38:35.997 1 lap 14 10:31.954 2 0 km/h
5 69 Stefan Cook 2:40:46.459 1 lap 14 10:23.557 12 0 km/h
6 99 Joe Bacon 2:34:16.982 3 laps 12 11:19.777 2 0 km/h
DNF 23 Daniel Evans 2:15:19.897 11 10:56.927 4 0 km/h
DNF 371 Neil Martin 22:06.174 2 10:37.083 2 0 km/h

4×4 Lights
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 700 Mark Williams 2:33:06.593 14 10:24.642 2 0 km/h
2 67 Shaun Wealleans 2:38:38.794 5:32.201 14 10:40.082 14 0 km/h
3 52 Steve Fogerty 2:35:06.570 2 laps 12 12:06.493 2 0 km/h
4 86 David Smith 2:35:08.233 4 laps 10 12:29.536 10 0 km/h

Adult Clubman
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 93 Will Dunlop 2:34:58.486 14 9:56.924 13 0 km/h
2 222 Bradley Johnson 2:40:29.177 5:30.691 14 10:23.547 2 0 km/h
3 114 Paul Bennett 2:41:17.765 1 lap 13 11:19.046 2 0 km/h
4 172 Dale Roberts 2:32:49.804 2 laps 12 11:20.386 5 0 km/h
DNF 58 Paul Robinson 1:35:09.071 8 11:09.081 4 0 km/h
DNF 581 Lee Baxter 47:47.943 4 11:05.419 2 0 km/h

Adult Sportsman
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 X52 Andrew Willcock 2:30:08.357 12 11:12.345 3 0 km/h
2 22 Vassna Willcock 2:32:04.090 1 lap 11 11:53.292 7 0 km/h
3 10 Jake Best 2:43:29.739 1 lap 11 11:12.991 5 0 km/h
4 12 Kevin Wilcock 2:43:54.697 4 laps 8 16:32.501 7 0 km/h
5 125 Josh Talent 2:42:39.516 9 laps 3 15:57.135 2 0 km/h
DNF 5 Dylan McKenna 2:01:44.273 10 10:57.126 3 0 km/h
DNF 8 Borja Castro 38:43.510 3 11:28.082 2 0 km/h