Enduro
Now Reading
Leadbetter excels at Deighton! Edge Offroad Protect My Income XC Championships Round 8 – Race Report and Results
0
WP

Leadbetter excels at Deighton! Edge Offroad Protect My Income XC Championships Round 8 – Race Report and Results

DBS

by adminSeptember 10, 2019

Edge Offroad hosted Round 8 of their Protect My Income Cross Country Championship at the weekend at a brand new venue at Deighton in North Yorkshire. The flavour of the day was a massive lap StubbleX! Something Edge haven’t since 2017.

Report by Phoenix Media – Images by Jim Forsyth Photography

The Youth riders were first out, with a healthy line up, on a shortened lap – CarCredit 365 rider Brandon Burns got the holeshot in the Youth A class, he spent the next one and a half hours have a continuous battle with Alex Leadbetter. Alex had to pit on his Eurotek KTM85, but that just added more fire to his belly, he dug deep and there was no way he was letting Brandon get away! Finally taking the win, with a gap of 14 seconds between him and Brandon at the finish flag, both with a tally of 11 laps! Young Josh Knight grabbed the final podium position on the day in the Youth A class.

In the Youth B class young Jak Heaney got the holeshot, took the win in his class and fourth place overall having a fantastic ride throughout. Ailbe Oconnell was pleased as punch to take second place behind Jak, just showing how much he has progressed this year on his 85cc, with new to Enduro Torren Husband having an outstanding ride, securing third place!

Juddy Kearford

Connor Gulbrandsen had a lonely race in the Juniors, he rode his socks off anyway and took first place trophy home.

In the Autos, Juddy Kearford is showing what a talent he is, following in his big brothers footsteps, having an incredible ride the win, with Oliver Crookes taking second on his new KTM, and Riley Freeman securing third place.

Connor Gulbrandsen

After a short break, track repairs and additions, the Adult Event was ready to proceed! With a great turn out of riders, it sure was going to be interesting to see who ended up where at the end of the day! It was not only fantastic to see a good turnout at this time of year, but truly fantastic for Edge to be graced with the presence of a few of the top Motocross and Enduro riders as well! Ryan Crowder nearly had a faultless ride throughout. Leading for nearly half the race, having a spill in the woods let Joe Deakin passed. Joe put his foot down knowing this was his time to make the move. Ryan didn’t let him out of his sight and kept on pushing until the last lap when Ryan blew his bike up! Joe ended up taking the win from Beta rider Jack Spencer, who actually got the holeshot, but had to settle for second nearly five minutes down on Joe, and Fergus Lamb making the trip down from Scotland, took third place trophy home with him!

Joe Deakin

In the Expert class, Jane Daniels thought she better get some fitness training in before her trip to France to compete in the Ladies World Championship – she was second off the line, held her pace throughout, her consistency and sheer determination got her the win, and second overall on the day behind Joe Deakin, with Jamie Dilworth taking a fantastic second place home, just missing out on that extra lap by a few minutes but still had a consistent race! Cole Cookland again showed how much he has progressed with his riding this year, securing the final step on the podium two minutes down on Jamie.

Stuart Mowbray

In the Masters class Stuart Mowbray grabbed the lead from Alex Owen when Alex had to pit! Stuart went on to win the class with a 40 second lead on Alex in second and Lincoln Brewster took the third place trophy home 39 seconds off third place.

Peter Collins

In the Clubman class, Peter Collins had a great ride considering he isn’t an Enduro rider! He only just got the win by three seconds, from Stewart Robinson – I’m sure if Stewart had known that he’d have pushed that bit harder! Henry Harman had an outstanding ride and managed to take third place.

Ashley Hancock

In the Sportsman class Ashley Hancock had a great ride taking the win nearly a minute up on his nearest rival, Stephen Mudie who had to settle for second, and Scott Hipwell, the safest man through lap scoring, took third place by only four seconds!

Rob Miller

In the Sportsman Vets class Rob Miller had another great ride taking the win from Mick Alderson by 21 seconds! Mick didn’t look too impressed with his result but he still rode well throughout. Kev Watsons 5 hour journey was worth it, taking third place back home to his hot tub!

Neil Crayston

In the Over 50’s class Triple D boss, Neil Crayston, surprised himself with a win, having a comfortable lead at the end from second place man Steve Howes, who also had a comfortable lead on third place man Rob Gregory.

Leonni Tighe

In the Ladies class, Leonni Tighe had an outstanding ride, taking an easy win from second place contender Simone Wallis, who nonetheless still had a great ride but only just took second from Molly Howe in third place, by 14 seconds!

Jane Daniels

In the Novice class Jonathan Clark upped his game and made sure he took the first place trophy home with him. Having a great race throughout, totally in his element he took the win by over a minute from Tom Slater in second place. Tom prefers a more technical track, but never gave up in the hot conditions and showed again how much he has progressed throughout the season. Tony Makepeace was happily surprised to take third at the end of the day on the same laps as the two in front!

Massive shout out goes to all the Edge Marshals and staff that worked their socks off all weekend! Also to the riders, their families and friends for continuing to support Edge!

For next event info please keep an eye out on Facebook, contact the Event Mobile 07557 447084 or via the website www.edgeoffroad.events

Results

Overall Results

Youth Race

Position Rider No Rider Name Class Finish Time Laps
1 20 Alex Leadbetter Youth A 01:36:42:148 11
2 13 Brandon Burns Youth A 01:36:56:300 11
3 199 Josh Knight Youth A 01:31:25:142 10
4 4 Jak Heaney Youth B 01:36:26:876 10
5 61 Aaron Wood Youth A 01:30:45:124 9
6 26 Dan Bradley Youth A 01:30:47:949 9
7 9 Ailbe Oconnell Youth B 01:33:15:180 9
8 585 Ryan Liddle Youth A 01:34:05:372 9
9 3 Emily Tropman Youth A 01:34:10:129 9
10 16 Torren Husband Youth B 01:35:18:928 9
11 62 Owen Atha Youth A 01:35:26:309 9
12 122 Charlie RG Racing Page Youth B 01:37:57:807 9
13 115 Elliot Newton Youth B 01:38:31:775 9
14 17 Patrick Thomas Youth A 01:39:38:161 9
15 19 Leon Bailey Youth B 01:30:26:197 8
16 44 Connor Gulbrandson Junior 01:33:31:193 8
17 706 Harley Allen Youth B 01:33:38:544 8
18 510 Matthew Radnall Youth B 01:35:48:210 8
19 252 Juddy Kearford Auto 01:36:14:979 8
20 42 Robert Wood Youth B 01:39:18:783 8
21 28 Oliver Crookes Auto 01:33:00:189 7
22 6 Riley Freeman Auto 01:36:37:471 7
23 8 Ryan Freeman Jnr Auto 01:39:53:533 7
24 1 Korben Lane Auto 01:38:48:550 5
25 221 Reid Hancock Auto 01:40:27:892 5
26 22 Henry Newton Freeman Auto 01:30:55:209 3

Adult Race

Position Rider No Rider Name Class Finish Time Laps
1 94 Joe Deakin Premier 02:39:13:143 11
2 96 Jane Daniels Expert 02:42:31:308 11
3 28 Jack Spencer Premier 02:43:58:854 11
4 10 Fergus Lamb Premier 02:30:43:570 10
5 144 Jamie Dilworth Expert 02:30:46:865 10
6 17 John Battensby Premier 02:31:35:675 10
7 23 Cole Cookland Expert 02:32:39:257 10
8 363 Josh Bailey Premier 02:33:13:346 10
9 247 Ryan Hoare Expert 02:34:16:617 10
10 367 Dan Leadbetter Expert 02:34:22:786 10
11 67 Ben Pattinson Expert 02:34:25:199 10
12 4 Peter Collins Clubman 02:35:23:643 10
13 191 Stewart Robinson Clubman 02:35:26:978 10
14 212 Stuart Mowbray Masters 02:35:57:322 10
15 279 Luke Owen Premier 02:36:12:884 10
16 41 Tom Tennant Expert 02:36:15:117 10
17 42 Burts Crayston Expert 02:36:17:771 10
18 88 Alex Owen Masters 02:36:37:730 10
19 3 Lincoln Brewster Masters 02:37:16:776 10
20 70 Henry Harman Clubman 02:39:09:989 10
21 95 Robert Allen Clubman 02:39:57:287 10
22 281 Lee Crookes Clubman 02:40:17:015 10
23 60 Jason Hirst Clubman 02:40:40:559 10
24 6 Robbie Wallace Expert 02:40:42:942 10
25 155 Ashley Hancock Sportsman 02:40:59:636 10
26 61 Luke Turner Clubman 02:41:12:785 10
27 187 Liam Crisp Clubman 02:41:16:901 10
28 707 Stephen Mudie Sportsman 02:41:47:235 10
29 366 Rob Miller Sportsman Vets 02:41:53:874 10
30 57 Dan Harrison Clubman 02:41:59:072 10
31 9 Mick Alderson Sportsman Vets 02:42:14:574 10
32 269 Jack Adams Clubman 02:42:39:450 10
33 265 Kev Watson Sportsman Vets 02:42:40:962 10
34 204 David Williams Masters 02:42:51:908 10
35 54 Ryan Crayston Clubman 02:42:54:752 10
36 698 Scott Hipwell Sportsman 02:43:52:024 10
37 761 Andy Wadkins Sportsman 02:43:56:761 10
38 180 Phil Taylor Sportsman 02:46:09:123 10
39 15 Jonny Balfour Sportsman 02:46:16:619 10
40 49 Dan Joyce Sportsman 02:30:00:308 9
41 181 Ian Taylor Sportsman 02:30:05:546 9
42 63 Steve Howes Over 50’s 02:30:21:579 9
43 106 Liam Marchant Sportsman 02:30:31:934 9
44 178 Jonathan Clark Novice 02:30:35:940 9
45 102 Andrew Dodgson Sportsman Vets 02:30:38:243 9
46 190 Phil Dodsworth Sportsman Vets 02:30:40:947 9
47 50 Neil Crayston Over 50’s 02:30:57:581 9
48 124 Keith Kennedy Sportsman 02:31:18:350 9
49 8 Ian Park Sportsman 02:31:23:608 9
50 164 Damion Lord Sportsman Vets 02:31:30:858 9
51 90 Tyler Farrow Sportsman 02:31:41:894 9
52 451 Tom Slater Novice 02:31:44:338 9
53 76 Andrew Howe Sportsman 02:31:52:940 9
54 421 Tony Makepeace Novice 02:32:17:045 9
55 18 Guy Jarvis Sportsman 02:32:18:757 9
56 56 James Robinson Sportsman 02:32:37:314 9
57 168 Jonny Lister Sportsman Vets 02:33:30:641 9
58 59 Daz Birkbeck Novice 02:33:33:695 9
59 86 Rob Gregory Over 50’s 02:34:19:441 9
60 19 Leonni Tighe Ladies 02:34:58:207 9
61 198 Damo Fletcher Novice 02:35:02:823 9
62 285 Stephen Dungworth Sportsman Vets 02:35:09:543 9
63 263 Jason Atha Sportsman Vets 02:35:19:417 9
64 107 Ben Beesley Novice 02:36:10:451 9
65 44 Jon Ward Sportsman Vets 02:36:21:396 9
66 891 Eddie Tait Over 50’s 02:36:59:671 9
67 911 Andrew Beatty Over 50’s 02:37:12:700 9
68 11 Steven Glass Novice 02:37:14:943 9
69 85 Matty Napper Sportsman 02:37:20:431 9
70 31 Marcus Jefferson Sportsman Vets 02:37:40:690 9
71 360 Cab Mulholland Clubman 02:37:45:948 9
72 92 Oliver Baker Haste Novice 02:37:49:293 9
73 99 Cory Cookland Clubman 02:37:50:975 9
74 442 Will Slack Sportsman 02:37:56:463 9
75 234 Thomas Nelson Clubman 02:37:59:607 9
76 32 Ryan Houseman Novice 02:38:22:100 9
77 524 Adam Day Novice 02:38:45:353 9
78 176 Andy Page Clubman 02:38:54:917 9
79 24 Daniel Hill Sportsman 02:38:59:954 9
80 149 Bill Howe Over 50’s 02:39:04:561 9
81 143 Tim Howe Over 50’s 02:39:07:054 9
82 110 Rees Leonard Novice 02:40:32:447 9
83 113 Simone Wallis Ladies 02:40:35:141 9
84 14 David Lamb Novice 02:40:46:998 9
85 48 Molly Howe Ladies 02:40:49:602 9
86 81 Craig Hancock Clubman 02:40:53:307 9
87 108 Robert Shepperson Novice 02:41:21:818 9
88 474 Alan Waller Novice 02:41:24:963 9
89 273 Anthony Lemon Sportsman 02:42:23:877 9
90 246 Abbie Piggott Ladies 02:42:46:580 9
91 216 Brett Cloonan Clubman 02:43:10:955 9
92 141 Nigel Fox Over 50’s 02:43:13:799 9
93 322 Brook Johnson Ladies 02:43:30:043 9
94 91 Gavin White Sportsman 02:43:47:428 9
95 182 Grant Harman Novice 02:43:50:252 9
96 262 Chris Smith Novice 02:44:17:401 9
97 293 Matty Baldwin Sportsman 02:44:30:930 9
98 174 Jamie Dinsdale Novice 02:44:36:759 9
99 47 Timothy Reynolds Over 50’s 02:45:09:155 9
100 267 David Wilkinson Sportsman Vets 02:45:42:293 9
101 12 Chris Ward Sportsman Vets 02:45:59:758 9
102 114 Tim Woodhead Sportsman 02:46:13:029 9
103 37 Andy Blacka Sportsman 02:46:50:811 9
104 16 Michael Houseman Over 50’s 02:48:50:800 9
105 1 James PUMP4U Gamble Clubman 02:31:25:901 8
106 34 Stu Gordon Sportsman Vets 02:31:48:794 8
107 171 David Chapman Novice 02:32:51:625 8
108 72 David Thomas Novice 02:32:56:732 8
109 489 Dave Heap Masters 02:33:47:555 8
110 134 Adam Wheatley Sportsman 02:34:09:607 8
111 115 Edward Berry Sportsman 02:34:31:789 8
112 132 James Clark Novice 02:34:39:680 8
113 287 Mick Smith Novice 02:35:54:247 8
114 68 Colin Pearson Novice 02:36:05:283 8
115 21 David Hill Novice 02:40:36:924 8
116 245 Joe Haigh Novice 02:41:43:930 8
117 74 Alex Cooke Novice 02:47:07:686 8
118 264 Craig Francis Novice 02:30:29:490 7
119 888 Mark Waters Novice 02:34:06:723 7
120 77 Peter Kaye Sportsman 02:38:19:576 7
121 177 Leanne Field Ladies 02:30:11:965 6
122 64 Ben Hall Sportsman Vets 02:30:16:111 6
123 225 Dan Watson Novice 02:31:02:067 6
124 167 David Yates Over 50’s 02:32:08:483 6
125 194 Mike Taylor Sportsman 02:31:05:282 5
126 101 David Dobson Sportsman 02:31:33:843 5
127 127 Paul Adams Sportsman 02:31:38:650 5
146 Ryan Crowder Premier 02:11:11:155 DNF 9
55 Damien Smith Sportsman 01:51:39:653 DNF 7
274 Tim Pattinson Expert 01:55:00:559 DNF 7
154 Stuart Beatty Over 50’s 02:06:43:420 DNF 7
116 Ryan Burton Expert 01:28:52:451 DNF 6
78 Anthony Crowe Masters 01:34:51:137 DNF 6
596 Wally Nearn Sportsman 01:47:43:649 DNF 6
7 Scott Altass Expert 01:15:10:229 DNF 5
123 Ian Heyworth Over 50’s 01:33:50:379 DNF 5
909 Lee Pallett Clubman 01:06:36:284 DNF 4
89 Anthony Farrow Sportsman 01:08:23:510 DNF 4
119 Will Howe Sportsman 01:08:29:997 DNF 4
311 Louis Donlan Sportsman 01:09:15:940 DNF 4
2 Dean Gray Novice 01:12:31:010 DNF 4
779 Tayler Johnson Clubman 01:15:06:383 DNF 4
22 Peter Collins Snr Clubman 00:47:33:549 DNF 3
121 Scott Robson Sportsman Vets 00:53:03:239 DNF 3
717 Grant Gillender Sportsman Vets 00:54:13:847 DNF 3
334 Mark Hawley Sportsman Vets 00:56:05:980 DNF 3
25 Tom Horsley Sportsman 01:08:47:640 DNF 3
266 Joe Smith Sportsman 01:12:36:277 DNF 3
103 Jord Townend Clubman 00:32:30:102 DNF 2
202 Danny Calkin Clubman 00:32:51:493 DNF 2
257 Karl Champman Sportsman 00:36:08:356 DNF 2
40 Robert Little Sportsman Vets 00:42:19:099 DNF 2
109 Aaron Gibson Novice 00:42:47:791 DNF 2
29 Ricky Tropman Masters 00:16:40:992 DNF 1
5 Paul Daley Smith Masters 00:17:38:315 DNF 1
152 Kyle Walton Clubman 00:17:47:568 DNF 1
313 Jack Ambler Sportsman 00:20:40:257 DNF 1
955 Lee Dollimore Novice DNF 0
35 Nathan Woof Sportsman DNF 0
161 Matt Holmes Sportsman DNF 0
38 Mike Houghton Clubman DNF 0

Results by Class

Position Rider No Rider Name Class Finish Time Laps
1 252 Juddy Kearford Auto 01:36:14:979 8
2 28 Oliver Crookes Auto 01:33:00:189 7
3 6 Riley Freeman Auto 01:36:37:471 7
4 8 Ryan Freeman Jnr Auto 01:39:53:533 7
5 1 Korben Lane Auto 01:38:48:550 5
6 221 Reid Hancock Auto 01:40:27:892 5
7 22 Henry Newton Freeman Auto 01:30:55:209 3

Position Rider No Rider Name Class Finish Time Laps
1 44 Connor Gulbrandsen Junior 01:33:31:193 8

Position Rider No Rider Name Class Finish Time Laps
1 4 Jak Heaney Youth B 01:36:26:876 10
2 9 Ailbe Oconnell Youth B 01:33:15:180 9
3 16 Torren Husband Youth B 01:35:18:928 9
4 122 Charlie RG Racing Page Youth B 01:37:57:807 9
5 115 Elliot Newton Youth B 01:38:31:775 9
6 19 Leon Bailey Youth B 01:30:26:197 8
7 706 Harley Allen Youth B 01:33:38:544 8
8 510 Matthew Radnall Youth B 01:35:48:210 8
9 42 Robert Wood Youth B 01:39:18:783 8

Position Rider No Rider Name Class Finish Time Laps
1 20 Alex Leadbetter Youth A 01:36:42:148 11
2 13 Brandon Burns Youth A 01:36:56:300 11
3 199 Josh Knight Youth A 01:31:25:142 10
4 61 Aaron Wood Youth A 01:30:45:124 9
5 26 Dan Bradley Youth A 01:30:47:949 9
6 585 Ryan Liddle Youth A 01:34:05:372 9
7 3 Emily Tropman Youth A 01:34:10:129 9
8 62 Owen Atha Youth A 01:35:26:309 9
9 17 Patrick Thomas Youth A 01:39:38:161 9

Position Rider No Rider Name Class Finish Time Laps
1 178 Jonathan Clark Novice 02:30:35:940 9
2 451 Tom Slater Novice 02:31:44:338 9
3 421 Tony Makepeace Novice 02:32:17:045 9
4 59 Daz Birkbeck Novice 02:33:33:695 9
5 198 Damo Fletcher Novice 02:35:02:823 9
6 107 Ben Beesley Novice 02:36:10:451 9
7 11 Steven Glass Novice 02:37:14:943 9
8 92 Oliver Baker Haste Novice 02:37:49:293 9
9 32 Ryan Houseman Novice 02:38:22:100 9
10 524 Adam Day Novice 02:38:45:353 9
11 110 Rees Leonard Novice 02:40:32:447 9
12 14 David Lamb Novice 02:40:46:998 9
13 108 Robert Shepperson Novice 02:41:21:818 9
14 474 Alan Waller Novice 02:41:24:963 9
15 182 Grant Harman Novice 02:43:50:252 9
16 262 Chris Smith Novice 02:44:17:401 9
17 174 Jamie Dinsdale Novice 02:44:36:759 9
18 171 David Chapman Novice 02:32:51:625 8
19 72 David Thomas Novice 02:32:56:732 8
20 134 Adam Wheatley Novice 02:34:09:607 8
21 132 James Clark Novice 02:34:39:680 8
22 287 Mick Smith Novice 02:35:54:247 8
23 68 Colin Pearson Novice 02:36:05:283 8
24 21 David Hill Novice 02:40:36:924 8
25 245 Joe Haigh Novice 02:41:43:930 8
26 74 Alex Cooke Novice 02:47:07:686 8
27 264 Craig Francis Novice 02:30:29:490 7
28 888 Mark Waters Novice 02:34:06:723 7
29 225 Dan Watson Novice 02:31:02:067 6
2 Dean Gray Novice 01:12:31:010 DNF 4
109 Aaron Gibson Novice 00:42:47:791 DNF 2
955 Lee Dollimore Novice DNF 0

Position Rider No Rider Name Class Finish Time Laps
1 19 Leonni Tighe Ladies 02:34:58:207 9
2 113 Simone Wallis Ladies 02:40:35:141 9
3 48 Molly Howe Ladies 02:40:49:602 9
4 246 Abbie Piggott Ladies 02:42:46:580 9
5 322 Brook Johnson Ladies 02:43:30:043 9
6 177 Leanne Field Ladies 02:30:11:965 6

Position Rider No Rider Name Class Finish Time Laps
1 50 Neil Crayston Over 50’s 02:30:57:581 9
2 63 Steve Howes Over 50’s 02:32:21:579 9
3 86 Rob Gregory Over 50’s 02:34:19:441 9
4 891 Eddie Tait Over 50’s 02:36:59:671 9
5 911 Andrew Beatty Over 50’s 02:37:12:700 9
6 149 Bill Howe Over 50’s 02:39:04:561 9
7 143 Tim Howe Over 50’s 02:39:07:054 9
8 47 Timothy Reynolds Over 50’s 02:45:09:155 9
9 141 Nigel Fox Over 50’s 02:46:13:799 9
10 16 Michael Houseman Over 50’s 02:48:50:800 9
11 167 David Yates Over 50’s 02:32:08:483 6
154 Stuart Beatty Over 50’s 02:06:43:420 DNF 7
123 Ian Heyworth Over 50’s 01:33:50:379 DNF 5

Position Rider No Rider Name Class Finish Time Laps
1 366 Rob Miller Sportsman Vets 02:41:53:874 10
2 9 Mick Alderson Sportsman Vets 02:42:14:574 10
3 265 Kev Watson Sportsman Vets 02:42:40:962 10
4 102 Andrew Dodgson Sportsman Vets 02:30:38:243 9
5 190 Phil Dodsworth Sportsman Vets 02:30:40:947 9
6 164 Damion Lord Sportsman Vets 02:31:30:858 9
7 168 Jonny Lister Sportsman Vets 02:33:30:641 9
8 285 Stephen Dungworth Sportsman Vets 02:35:09:543 9
9 263 Jason Atha Sportsman Vets 02:35:19:417 9
10 44 Jon Ward Sportsman Vets 02:36:21:396 9
11 31 Marcus Jefferson Sportsman Vets 02:37:40:690 9
12 267 David Wilkinson Sportsman Vets 02:45:42:293 9
13 12 Chris Ward Sportsman Vets 02:45:59:758 9
14 34 Stu Gordon Sportsman Vets 02:31:48:794 8
15 64 Ben Hall Sportsman Vets 02:30:16:111 6
121 Scott Robson Sportsman Vets 00:53:03:239 DNF 3
717 Grant Gillender Sportsman Vets 00:54:13:847 DNF 3
334 Mark Hawley Sportsman Vets 00:56:05:980 DNF 3
40 Robert Little Sportsman Vets 00:42:19:099 DNF 2

Position Rider No Rider Name Class Finish Time Laps
1 155 Ashley Hancock Sportsman 02:40:59:636 10
2 707 Stephen Mudie Sportsman 02:41:47:235 10
3 698 Scott Hipwell Sportsman 02:43:52:024 10
4 761 Andy Wadkins Sportsman 02:43:56:761 10
5 180 Phil Taylor Sportsman 02:46:09:123 10
6 15 Jonny Balfour Sportsman 02:46:16:619 10
7 49 Dan Joyce Sportsman 02:30:00:308 9
8 181 Ian Taylor Sportsman 02:30:05:546 9
9 106 Liam Marchant Sportsman 02:30:31:934 9
10 185 Brett Ashley Sportsman 02:30:56:963 9
11 124 Keith Kennedy Sportsman 02:31:18:350 9
12 90 Tyler Farrow Sportsman 02:31:41:894 9
13 76 Andrew Howe Sportsman 02:31:52:940 9
14 18 Guy Jarvis Sportsman 02:32:18:757 9
15 56 James Robinson Sportsman 02:32:37:314 9
16 85 Matty Napper Sportsman 02:37:20:431 9
17 442 Will Slack Sportsman 02:37:56:463 9
18 24 Daniel Hill Sportsman 02:38:59:954 9
19 273 Anthony Lemon Sportsman 02:42:23:877 9
20 91 Gavin White Sportsman 02:43:47:428 9
21 293 Matty Baldwin Sportsman 02:44:30:930 9
22 114 Tim Woodhead Sportsman 02:46:13:029 9
23 37 Andy Blacka Sportsman 02:46:50:811 9
24 8 Ian Park Sportsman 02:31:23:608 8
25 115 Edward Berry Sportsman 02:34:31:789 8
26 77 Peter Kaye Sportsman 02:38:19:576 7
27 194 Mike Taylor Sportsman 02:31:05:282 5
28 101 David Dobson Sportsman 02:31:33:843 5
29 127 Paul Adams Sportsman 02:31:38:650 5
55 Damien Smith Sportsman 01:51:39:653 DNF 7
596 Wally Nearn Sportsman 01:47:43:649 DNF 6
89 Anthony Farrow Sportsman 01:08:23:510 DNF 4
119 Will Howe Sportsman 01:08:29:997 DNF 4
311 Louis Donlan Sportsman 01:09:15:940 DNF 4
25 Tom Horsley Sportsman 01:08:47:640 DNF 3
266 Joe Smith Sportsman 01:12:36:277 DNF 3
257 Karl Champman Sportsman 00:36:08:356 DNF 2
313 Jack Ambler Sportsman 00:20:40:257 DNF 1
35 Nathan Woof Sportsman DNF 0
161 Matt Holmes Sportsman DNF 0

Position Rider No Rider Name Class Finish Time Laps
1 4 Peter Collins Clubman 02:35:23:643 10
2 191 Stewart Robinson Clubman 02:35:26:978 10
3 70 Henry Harman Clubman 02:39:09:989 10
4 95 Robert Allen Clubman 02:39:57:287 10
5 281 Lee Crookes Clubman 02:40:17:015 10
6 60 Jason Hirst Clubman 02:40:40:559 10
7 61 Luke Turner Clubman 02:41:12:785 10
8 187 Liam Crisp Clubman 02:41:16:901 10
9 57 Dan Harrison Clubman 02:41:59:072 10
10 269 Jack Adams Clubman 02:42:39:450 10
11 54 Ryan Crayston Clubman 02:42:54:752 10
12 360 Cab Mulholland Clubman 02:37:45:948 9
13 99 Cory Cookland Clubman 02:37:50:975 9
14 234 Thomas Nelson Clubman 02:37:59:607 9
15 176 Andy Page Clubman 02:38:54:917 9
16 81 Craig Hancock Clubman 02:40:53:307 9
17 216 Brett Cloonan Clubman 02:43:10:955 9
18 1 James PUMP4U Gamble Clubman 02:31:25:901 8
909 Lee Pallett Clubman 01:06:36:284 DNF 4
779 Tayler Johnson Clubman 01:15:06:383 DNF 4
22 Peter Collins Snr Clubman 00:47:33:549 DNF 3
103 Jord Townend Clubman 00:32:30:102 DNF 2
202 Danny Calkin Clubman 00:32:51:493 DNF 2
152 Kyle Walton Clubman 00:17:47:568 DNF 1
38 Mike Houghton Clubman DNF 0

Position Rider No Rider Name Class Finish Time Laps
1 212 Stuart Mowbray Masters 02:35:57:322 10
2 88 Alex Owen Masters 02:36:37:730 10
3 3 Lincoln Brewster Masters 02:37:16:776 10
4 204 David Williams Masters 02:42:51:908 10
5 489 Dave Heap Masters 02:33:47:555 8
78 Anthony Crowe Masters 01:34:51:137 DNF 6
29 Ricky Tropman Masters 00:16:40:992 DNF 1
5 Paul Daley Smith Masters 00:17:38:315 DNF 1

Position Rider No Rider Name Class Finish Time Laps
1 96 Jane Daniels Expert 02:42:31:308 11
2 144 Jamie Dilworth Expert 02:30:46:865 10
3 23 Cole Cookland Expert 02:32:39:257 10
4 247 Ryan Hoare Expert 02:34:16:617 10
5 367 Dan Leadbetter Expert 02:34:22:786 10
6 67 Ben Pattinson Expert 02:34:25:199 10
7 41 Tom Tennant Expert 02:36:15:117 10
8 42 Burts Crayston Expert 02:36:17:771 10
9 6 Robbie Wallace Expert 02:40:42:942 10
274 Tim Pattinson Expert 01:55:00:559 DNF 7
116 Ryan Burton Expert 01:28:52:451 DNF 6
7 Scott Altass Expert 01:15:10:229 DNF 5

Position Rider No Rider Name Class Finish Time Laps
1 94 Joe Deakin Premier 02:39:13:143 11
2 28 Jack Spencer Premier 02:43:58:854 11
3 10 Fergus Lamb Premier 02:30:43:570 10
4 17 John Battensby Premier 02:31:35:675 10
5 363 Josh Bailey Premier 02:33:13:346 10
6 279 Luke Owen Premier 02:36:12:884 10
146 Ryan Crowder Premier 02:11:11:155 DNF 9