Quad
Now Reading
Dashing Davies! MCF British Quad XC Championships Round 1 – Race Report and Results
0
WP

Dashing Davies! MCF British Quad XC Championships Round 1 – Race Report and Results

by adminApril 3, 2019

Round 1 of the MCF British Quad XC Championship, sponsored by ATV’s Only and GML ATV took place at its familiar home of Coney Green Farm in Stourport-on-Severn the club had put considerable time into building a challenging track for the riders adding in some new never been used before sections to kick off the season.

Report by Ashley Holt – Images courtesy of Nigel Torrens Photography

There was a bumper turnout in all classes which resulted in over 90 riders taking part, racing started bright and early on Sunday with the Youth class eager to get racing underway at 9Am after a long winter break!

The Youth Race which took place in the morning over 1.5 hrs with 19 riders which was fantastic and made for some great racing, Alfie Walker on his 1st visit to DQR won the 250 Hybrid class after taking an early lead from Tom Bainbridge and Daniel Barrow. Harry Exley took the honours in the Youth 250 Class having just moved up from the 125-class followed by Cai Evans 2nd, and James Maybury 3rd. Louie Holt took the 125 class and finished an impressive 5th overall, Morgan Junge 2nd and Iago Edwards rounded out the podium.

Luke Davies takes the Chequered Flag

The MINI Quad Race for riders aged 5-9 took place over a shortened course for 30 Minutes and Owain Dafydd took the Win in the 90cc Class with Harriet Mewse coming home in 1st place in the 50cc class.

The afternoons racing got underway just after dinner with over 60 Adults lined up to tackle the 5.5-mile course for 2.5hrs, unfortunately just after setting of one of the Expert Plus riders was involved in an incident on the course which needed medical attendance so the race was Red flagged and riders brought back for a restart.

Racing was underway after a short delay and Luke Davies was soon out in front as he was here last year closely followed by Alex Bethell, Luke eventually taking the Overall and Expert + win by just over 2 minutes from Alex and Josh Waring.

There were also wins for Tiago Gomes in Expert, with Luke Richards in 2nd and Axel Bone 3rd on his class debut. In a packed clubman class Olly Martin took the win, Luke Forrester was 2nd and Elizabeth Price taking an impressive 3rd after a year off in 2018. Dylan Mckenna rode a superb debut race moving up from the Youth class to take his first win in the Sportsman Class with Andrew Willcock 2nd and Simon Burnett 3rd.

Katie Hodgson took the Win in the 4×4 Lights picking up where he left off last year followed by Shaun Wealleans in 2nd and Mark Williams in 3rd.

New for this season the 4×4 Heavy class was split into clubman and Expert, Neil Martin on his return to the club took the win from Richard Harvey in 2nd and Bradley Price took the last podium position.

The 4×4 expert class was full of the usual front runners with last years Champion Simon David eventually coming out on top with Steve Atkins 2nd and Stuart Marley 3rd.

Well done to all the winners today and each and every rider who took part, a special mention to Paul McConway who sacrificed his own race after travelling over from Ireland to help an injured rider out on track. Best wishes to both the riders who were involved in the accidents today and a speedy recovery from all at DQR.

A big Thanks to our Title Sponsor ATV’s Only and associate GML ATV for the support this season and DB waterworks who sponsor our Mini Quad Series.

Results

Mini quad Race

Miniquad 90
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 10 Owain Dafydd 31:09.289 18 1:38.924 12 0 km/h
2 99 Jake Robson 31:03.232 1 lap 17 1:45.326 2 0 km/h
3 1 Owen Stephens 31:11.499 1 lap 17 1:42.933 15 0 km/h
4 9 Ronnie Burnett 30:58.773 3 laps 15 1:55.376 7 0 km/h
5 112 Isabelle Lloyd 30:28.545 5 laps 13 1:55.347 12 0 km/h

Miniquad 50
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 426 Harriet Mewse 32:03.797 15 1:58.898 12 0 km/h
2 19 Braydon Grounds 30:56.686 1 lap 14 1:57.000 10 0 km/h
3 20 Beatrix Drinkwater 31:06.662 2 laps 13 2:16.902 11 0 km/h

Youth Race

Youth Hybrid
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 7 Alfie Walker 1:36:44.944 8 11:47.627 6 0 km/h
2 50 Tom Bainbridge 1:32:02.563 1 lap 7 12:34.066 2 0 km/h
3 33 Daniel Barrow 1:30:42.452 2 laps 6 12:28.792 5 0 km/h
4 23 Lewis Humphris 1:25:11.469 4 laps 4 14:30.215 2 0 km/h

Youth 250
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 9 Harry Exley 1:36:53.198 7 13:11.767 3 0 km/h
2 99 Cai Evans 1:40:20.617 3:27.419 7 13:51.035 3 0 km/h
3 16 James Maybury 1:45:58.702 9:05.504 7 14:06.828 2 0 km/h
4 333 Charlie Wheatley 1:31:01.549 1 lap 6 14:19.853 2 0 km/h
5 22 Mckenzie Evans 1:34:26.609 1 lap 6 13:58.593 5 0 km/h
6 24 Cuinan Jones 1:46:00.809 1 lap 6 16:44.889 2 0 km/h
7 8 Caelan Davis 1:30:19.003 2 laps 5 14:31.936 3 0 km/h
8 4 Frank Marston 1:48:59.850 4 laps 3 24:27.857 2 0 km/h
9 101 Alfie Lunn 23:55.700 6 laps 1 0.000 – 0 km/h

Youth 125
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 30 Louie Holt 1:40:22.021 7 14:01.681 2 0 km/h
2 77 Morgan Junge 1:32:33.697 1 lap 6 14:22.596 2 0 km/h
3 17 Iago Edwards 1:34:51.542 3 laps 4 20:57.403 4 0 km/h
4 14 Jamie Burnett 1:37:54.585 3 laps 4 19:35.564 4 0 km/h
5 46 Freddie Robinson 1:40:18.947 4 laps 3 29:34.513 3 0 km/h
6 21 Joseph Wilcock 1:13:03.939 5 laps 2 44:13.311 2 0 km/h

Adult Race

Adult Expert +
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 71 Luke Davies 2:35:34.677 15 9:59.139 8 0 km/h
2 1 Alex Bethell 2:38:55.278 3:20.601 15 10:11.585 8 0 km/h
3 164 Joshua Waring 2:32:00.372 1 lap 14 10:26.948 9 0 km/h
4 11 Jamie Bone 2:35:49.057 1 lap 14 10:37.243 13 0 km/h
5 15 John Robson 2:36:23.780 1 lap 14 10:49.989 13 0 km/h
6 77 Paul McConway 2:33:11.975 5 laps 10 10:52.608 10 0 km/h
7 42 Kevin Meenagh 53:52.436 10 laps 5 10:29.708 4 0 km/h

Adult Expert
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 32 Tiago Gomes 2:35:13.721 14 10:52.737 13 0 km/h
2 124 Luke Richards 2:37:46.172 2:32.451 14 10:30.023 2 0 km/h
3 56 Axel Bone 2:43:08.581 7:54.860 14 10:59.450 5 0 km/h
4 33 Callum Brooks 2:32:14.653 2 laps 12 10:47.313 11 0 km/h
5 48 Jim Evans 2:33:31.357 2 laps 12 11:56.286 8 0 km/h
6 59 Jacob Woodward 2:31:14.123 3 laps 11 12:26.720 2 0 km/h
7 20 David Hull 2:32:05.250 3 laps 11 12:13.980 2 0 km/h
8 18 Zack Hull 2:34:49.655 4 laps 10 12:03.342 3 0 km/h
9 80 John Chew 2:36:51.102 4 laps 10 12:00.025 5 0 km/h

4×4 Heavy
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 50 Simon David 2:38:28.274 14 10:49.531 8 0 km/h
2 458 Stephen Atkins 2:30:57.545 1 lap 13 10:48.099 10 0 km/h
3 314 Stuart Marley 2:33:58.300 1 lap 13 11:22.227 7 0 km/h
4 181 Graham Guy 2:37:26.551 1 lap 13 11:28.888 8 0 km/h
5 55 Harry Hinkley 2:31:20.751 3 laps 11 12:50.615 2 0 km/h
6 113 Jason Wildman 2:35:30.368 3 laps 11 11:25.674 10 0 km/h
7 59x Colin Burnett 2:42:12.295 5 laps 9 15:11.416 9 0 km/h
8 401 Simon Lang 2:39:32.169 6 laps 8 12:36.889 6 0 km/h

Adult Clubman
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 153 Olly Martin 2:29:21.949 12 11:13.996 7 0 km/h
2 151 Luke Forrester 2:30:20.496 58.547 12 11:54.148 4 0 km/h
3 131 Elizabeth Price 2:35:20.737 5:58.788 12 11:57.952 9 0 km/h
4 222 Bradley Johnson 2:42:06.885 12:44.936 12 12:14.733 3 0 km/h
5 58 Paul Robinson 2:43:33.765 14:11.816 12 13:06.469 2 0 km/h
6 93 Will Dunlop 2:32:23.094 1 lap 11 11:17.762 10 0 km/h
7 278 Kevin Mortimer 2:35:45.015 1 lap 11 12:55.445 10 0 km/h
8 172 Dale Roberts 2:42:33.972 1 lap 11 13:53.330 4 0 km/h
9 39 Michael Pittaway 2:44:39.087 1 lap 11 13:33.796 4 0 km/h
10 114 Paul Bennett 2:34:35.633 2 laps 10 14:43.446 10 0 km/h
11 81 Tim Pole 2:39:10.282 2 laps 10 13:48.671 4 0 km/h
12 44 Joe Pomfret 2:30:53.637 3 laps 9 13:15.026 2 0 km/h
13 23 Daniel Evans 2:33:17.640 3 laps 9 12:30.041 6 0 km/h
14 46 Dean Johnson 1:25:52.855 10 laps 2 55:21.242 2 0 km/h

4×4 Clubman
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 371 Neil Martin 2:31:28.380 12 12:02.294 9 0 km/h
2 66 Richard Harvey 2:35:07.844 3:39.464 12 12:30.955 7 0 km/h
3 415 Bradley Price 2:40:02.233 8:33.853 12 12:43.288 8 0 km/h
4 611 Derek Burns 2:30:35.654 1 lap 11 12:57.809 8 0 km/h
5 27 John Keys 2:31:12.941 4 laps 8 14:43.855 7 0 km/h
6 99 Joe Bacon 2:30:22.703 6 laps 6 13:28.898 2 0 km/h
7 311 Daniel Gilligan 1:03:53.403 7 laps 5 12:22.289 5 0 km/h
8 424 Laura Linton 2:39:22.422 7 laps 5 12:19.813 5 0 km/h
9 962 Lee Richardson 15:41.477 11 laps 1 0.000 – 0 km/h

4×4 Lights
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 141 Katie Hodgson 2:32:17.977 12 11:52.924 9 0 km/h
2 67 Shaun Wealleans 2:38:07.329 5:49.352 12 12:20.292 8 0 km/h
3 700 Mark Williams 2:40:13.832 7:55.855 12 12:35.641 12 0 km/h
4 38 Lawrence Dascombe 2:32:08.991 1 lap 11 12:30.129 11 0 km/h
5 24 Paul Burnett 2:36:48.645 2 laps 10 14:25.893 7 0 km/h
6 52 Steve Fogerty 2:31:24.640 3 laps 9 14:02.973 2 0 km/h

Adult Sportsman
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 5 Dylan McKenna 2:31:53.465 11 11:41.978 7 0 km/h
2 52x Andrew Willcock 2:35:05.899 3:12.434 11 12:36.806 8 0 km/h
3 11x Simon Burnett 2:31:27.150 1 lap 10 13:53.955 6 0 km/h
4 31 Harvey Moore 2:31:37.943 1 lap 10 13:20.738 8 0 km/h
5 22 Vassna Willcock 2:36:15.731 1 lap 10 13:36.509 6 0 km/h
6 8 Borja Castro 2:34:59.331 2 laps 9 14:42.155 3 0 km/h
7 149 Mark Harrison 2:30:15.554 3 laps 8 14:46.016 8 0 km/h
8 12 Kevin Wilcock 2:31:35.001 4 laps 7 18:56.473 4 0 km/h
9 125 Josh Talent 2:41:56.876 5 laps 6 13:27.707 3 0 km/h