Quad
Now Reading
Bethell King of the Manor! MCF British Quad XC Championships Round 3 – Race Report and Results
0
WP

Bethell King of the Manor! MCF British Quad XC Championships Round 3 – Race Report and Results

by adminMay 15, 2019

Round 3 of the Dragon Quad Racing club promoted MCF British XC Championship, sponsored by ATV’s Only and GML ATV, took place on Sunday under clear Blue skies after a week of Heavy rain left the track team with some serious work to do to get the venue ready.

Report by Ashley Holt – Images courtesy of Lisa Ann Williams-Holt

They did a superb job working late into the evening to build a fast-flowing course over 5 miles of Welsh countryside at Manor Farm, Pool Quay.

The Youth Race was first to go on Sunday morning, over 1.5 hrs with 17 riders which was a great entry, in the 250cc Hybrid class Daniel Barrow reversed the result from Round 2 and took the win from Tom Bainbridge in 2nd and Lewis Humphries in 3rd.

James Maybury took his 2nd win in the 250cc class, from Frank Martson in 2nd, his 1st podium since moving up from the 125cc class and Harry Exley in 3rd.

Louie Holt made it 3 out of 3 in the 125 class, Morgan Junge 2nd and Freddie Robinson rounded out the podium in 3rd.

The MINI Quad Race for riders aged 5-9 took place over a shortened course for 30 Minutes albeit no less of a challenge in the tricky muddy conditions a Win in the 90cc Class for Owen Stephens with Harriet Mewse making it back to back wins in the 50cc class aboard her Honda.

The afternoons racing got underway under Sunny skies with 63 Adults lined up to tackle the 5-mile course for 2.5hrs which was something of a “Tough Mudder”! it was going to make for a tough afternoon for both rider and machine.

Alex Bethell made the holeshot  and by the time they came around for Lap 2 it was Luke Davies who was first through closely followed by Alex and Kevin Meenagh , Alex eventually made it to the front and held out for his 1st win of the season in the Expert + category with Luke Davies 2nd and Kevin Meenagh in 3rd.

Luke Richards took the Expert class win, with Tiago Gomes in 2nd and David Hull 3rd.

Once again it was a packed clubman class with Luke Forrester and Will Dunlop swapping places from Round 2 in 1st and 2nd and Bradley Johnson taking the 3rd spot on the podium.

In the sportsman Class it was Dylan Mckenna once again showing impressive pace to win with Josh Talents just edging out Andrew Willcock for 2nd and Andrew 3rd after having to Push his machine the last 40 meters over the

Lawrence Dascombe made it back to back wins in 4×4 Lights with Mark Williams 2nd again and Oliver Dascombe 3rd.

In the 4×4 Clubman class Richard Harvey went 1 better for 1st place with Danny Beckett 2nd and Danny Gilligan rounding out the podium.

The 4×4 expert class was as competitive as always, Steve Atkins led from the off from Simon David and took the win again, and a very impressive 2nd overall, Simon David was 2nd and Stuart Marley 3rd.

Well done to all the winners today and each and every rider who took part!

A big Thanks to our Title Sponsor ATV’s Only and associate GML ATV for the support this season and to DB waterworks who sponsor our Mini Quad Series and to the Marshalls, Medics, photographer and Caterers who make the events possible.

See you all at Round 4 KORC Sport in June!

Results

Mini Race

Miniquad 90
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 1 Owen Stephens 31:09.812 17 1:45.797 12 0 km/h
2 99 Jake Robson 31:16.981 7.169 17 1:44.800 10 0 km/h
3 112 Isabelle Lloyd 30:02.772 4 laps 13 2:15.098 12 0 km/h
4 10 Owain Dafydd 31:55.931 7 laps 10 1:49.101 3 0 km/h

Miniquad 50
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 426 Harriet Mewse 31:01.642 15 1:55.326 12 0 km/h
2 20 Beatrix Drinkwater 31:51.789 4 laps 11 2:44.098 8 0 km/h
3 19 Braydon Grounds 34:08.558 6 laps 9 3:24.632 3 0 km/h

Youth Race

Youth Hybrid
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 33 Daniel Barrow 1:41:20.785 8 12:10.012 2 0 km/h
2 50 Tom Bainbridge 1:38:45.141 1 lap 7 12:07.402 2 0 km/h
3 23 Lewis Humphris 1:38:21.397 2 laps 6 15:06.472 6 0 km/h

Youth 250
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 16 James Maybury 1:30:08.745 6 13:04.519 2 0 km/h
2 4 Frank Marston 1:32:05.875 1:57.130 6 14:23.313 5 0 km/h
3 9 Harry Exley 1:32:35.266 2:26.521 6 13:46.200 4 0 km/h
4 44 William Morgan 1:32:51.126 2:42.381 6 13:57.493 6 0 km/h
5 24 Cynnan Jones 1:40:14.591 10:05.846 6 15:35.677 6 0 km/h
6 22 Mckenzie Evans 1:41:25.899 11:17.154 6 14:38.837 2 0 km/h
7 8 Caelan Davis 1:34:40.847 1 lap 5 15:16.752 2 0 km/h
8 15 Chloe Maybury 1:39:38.587 1 lap 5 18:20.636 4 0 km/h
9 99 Cai Evans 1:41:09.136 1 lap 5 15:24.531 3 0 km/h
10 333 Charlie Wheatley 1:38:57.703 2 laps 4 13:08.556 4 0 km/h

Youth 125
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 30 Louie Holt 1:31:18.751 6 13:53.277 6 0 km/h
2 77 Morgan Junge 1:48:04.936 1 lap 5 14:38.995 2 0 km/h
3 46 Freddie Robinson 1:48:52.430 1 lap 5 19:09.040 2 0 km/h
4 17 Igo Edwards 1:32:10.545 3 laps 3 16:58.737 3 0 km/h

Adult Race

Adult Expert +
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 1 Alex Bethell 2:30:42.232 14 10:18.083 9 0 km/h
2 71 Luke Davies 2:32:25.166 1 lap 13 10:06.077 11 0 km/h
3 42 Kevin Meenagh 2:33:55.747 1 lap 13 10:06.821 12 0 km/h
4 77 Paul Mcconway 2:47:00.506 2 laps 12 10:18.323 9 0 km/h
5 61 Tom Roch 2:32:07.031 3 laps 11 10:17.777 8 0 km/h
6 15 John Robson 2:36:00.177 5 laps 9 10:35.417 2 0 km/h

4×4 Heavy
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 111 Steve Atkins 2:31:15.141 14 10:20.200 6 0 km/h
2 50 Simon David 2:32:05.813 50.672 14 10:16.071 11 0 km/h
3 314 Stuart Marley 2:35:50.154 4:35.013 14 10:39.197 3 0 km/h
4 181 Graham Guy 2:38:14.398 6:59.257 14 10:37.851 9 0 km/h
5 60 Nick Key 2:38:52.837 7:37.696 14 11:01.273 5 0 km/h
6 414 Tyrone Guy 2:32:04.497 1 lap 13 10:38.411 3 0 km/h
7 113 Jason Wildman 2:39:32.494 1 lap 13 10:38.426 3 0 km/h
8 27 John Keys 2:32:58.556 3 laps 11 13:25.870 11 0 km/h

Adult Expert
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 124 Luke Richards 2:34:44.375 14 10:33.420 12 0 km/h
2 32 Tiago Gomes 2:37:58.303 3:13.928 14 10:28.914 6 0 km/h
3 20 David Hull 2:33:28.460 2 laps 12 11:16.937 11 0 km/h
4 33 Callum Brooks 2:37:30.332 2 laps 12 10:14.245 9 0 km/h
5 396 David Richards 2:42:04.074 5 laps 9 11:36.504 4 0 km/h
DNF 28 Dafydd Davies 1:32:58.249 8 10:32.578 5 0 km/h
DNF 19 Zac Hull 1:09:41.377 6 11:17.373 6 0 km/h

4×4 Clubman
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 66 Richard Harvey 2:30:47.603 13 11:07.627 5 0 km/h
2 773 Danny Beckett 2:33:10.291 2:22.688 13 10:50.621 8 0 km/h
3 311 Danny Gilligan 2:34:23.655 3:36.052 13 11:17.957 8 0 km/h
4 371 Neil Martin 2:37:08.474 6:20.871 13 11:17.267 5 0 km/h
5 611 Derek Burns 2:41:34.255 1 lap 12 12:43.085 8 0 km/h
6 99 Joe Bacon 2:36:37.636 2 laps 11 12:05.867 8 0 km/h
DNF 69 Stefan Cook 1:44:45.588 9 11:06.445 9 0 km/h
DNF 415 Brad Price 1:44:30.605 5 12:17.415 2 0 km/h

Adult Clubman
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 151 Luke Forrester 2:34:08.348 13 10:56.607 12 0 km/h
2 93 Will Dunlop 2:41:21.143 7:12.795 13 10:36.959 9 0 km/h
3 222 Bradley Johnson 2:30:09.039 1 lap 12 11:13.458 2 0 km/h
4 303 Gemma Pryce 2:34:43.363 1 lap 12 11:36.973 11 0 km/h
5 58 Paul Robinson 2:35:47.571 1 lap 12 12:07.841 6 0 km/h
6 39 Michael Pittaway 2:37:07.329 1 lap 12 12:29.346 8 0 km/h
7 278 Kevin Mortimer 2:30:12.023 2 laps 11 12:23.450 5 0 km/h
8 23 Daniel Evans 2:34:29.760 2 laps 11 12:06.621 9 0 km/h
9 81 Timothy Pole 2:38:38.867 2 laps 11 13:02.159 2 0 km/h
10 172 Dale Roberts 2:33:08.360 4 laps 9 12:54.770 7 0 km/h

4×4 Light
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 38 Lawrence Dascombe 2:40:43.474 13 11:08.698 8 0 km/h
2 700 Mark Williams 2:30:03.708 1 lap 12 11:37.369 9 0 km/h
3 4 Oliver Dascombe 2:30:52.668 2 laps 11 12:18.938 3 0 km/h
4 199 Clyde Thompson 2:33:39.459 2 laps 11 12:45.153 8 0 km/h
5 52 Steve Fogerty 2:43:37.215 7 laps 6 12:12.881 2 0 km/h
DNF 129 Gareth Badger 1:06:56.719 5 12:16.981 2 0 km/h
DNF 67 Shaun Wealleans 29:56.137 2 12:23.906 2 0 km/h

Adult Sportsman
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 5 Dylan Mckenna 2:32:03.246 12 11:27.209 7 0 km/h
2 125 Josh Talents 2:40:29.614 8:26.368 12 11:56.919 12 0 km/h
3 52x Andrew Willcock 2:43:06.925 11:03.679 12 12:20.464 7 0 km/h
4 22 Vassna Willcock 2:31:00.456 1 lap 11 12:26.150 10 0 km/h
5 31 Harvey Moore 2:38:21.148 1 lap 11 12:50.781 3 0 km/h
6 149 Mark Harrison 2:38:49.783 5 laps 7 14:20.492 2 0 km/h
DNF 118 Chad Pryce 2:17:34.985 8 11:52.295 7 0 km/h
DNF 8 Borja Castro 2:14:43.412 7 12:26.796 4 0 km/h