Enduro
Now Reading
4 WINS ON THE TROT FOR GETHIN THE GASGASMAN! WOR ENDURO SERIES ROUND 2 – Race Report and Results
0
HUSKY

4 WINS ON THE TROT FOR GETHIN THE GASGASMAN! WOR ENDURO SERIES ROUND 2 – Race Report and Results

by adminMarch 25, 2019

Gorgeous Springtime weather at last showed up for the riders and racers at the WES 2019 -round 2 at Maeshfn in Mold, North Wales last weekend as a full schedule of racing and a very busy weekend of action unfolded.

Report by Keith Williams – Images courtesy of Doc Ward Photography

The Maeshafn venue is a stalwart of the WOR Events arsenal of courses and tracks and has indeed over 2 decades of history of enduro events, it’s a great place and on a nice day one of the most picturesque places in the off-road motorcycle world. Last weekend a very healthy turn out of riders attended this famous venue for the racing on offer.

WOR Events ran 3 races in the day, starting at 8.30am with the Auto Enduro class, aimed at the little kids on Auto’s or semi Auto’s in a 1hr stand alone special race that had Rd 1 winner, Ceri Williams take another start to finish winning performance and gather another valuable 20 points towards his championship. Runner Up was Curtis McAloon with Curtis Mealham in a sold 3rd place. All of the Auto riders doing really well navigating the technical and bumpy North Wales mountainside.

The Bigger kids race then started at 10am running for 1.5hrs and having a much bigger and challenging lap ahead of them. A big turn out saw the top placing go to Lewis Hurdsman in the 11/12 yrs Category as he topped his class and the overall, good news for the local youngster as he had suffered a snapped chain at rd 1 whilst in the lead. Following Lewis home as the Runner Up in class was Rd 1 Winner, Jayden Westcott and Alfie Barber took 3rd spot. Westcott matched Hurdsmans’ 22 laps and was indeed 2nd overall in the whole race, its certainly going to be a battle this year with those guys.

In the 13/14’s It was Billy Austin ahead of Ollie Harley and Ryan Maudsley in 2nd and 3rd spot respectively. Austin was on 21 laps as was Harley with Maudsley on 20 circuits. The impressive talent of Young Jayden Jones on his #199 machine completed 20 laps and won the 9/10 yrs group, very impressive seeing as he missed lap one due to a late start line appearance … Jones was runaway winner from deserved Runner Up, William Barnett on his YAMAHA and Dylan Tinker plugged away for a solid 3rd place and 15 championship points.

The 7/8 group was won by the flying Jack Brooks, really enjoying the drier terrain and showing his form on his little 65 Husky. Brooks staved off the strong challenge from Rd 1 7/8 winner, Gruff Morgan by a lap and time with 3rd placed George Sheldon going well on 14 laps and as always giving full effort.

A nice presentation for the kids awards and results took place and then the WOR track team had done some course modifications and opened the big 5 mile per lap, adult track. A very demanding, twisty, and technical track that offered the riders a real mix of new, old and freshened up going on a course that would certainly tire out the riders and racers. Dry conditions made for perfect terrain underfoot with lovely berms and peaty tracks and lots of rock splattered climbs and drop off’s in the mix.

12.30 PM for a 2.5hr Hare and Hounds Enduro was the format set for the adults in all classes in this Rd 2 of the WES 2019. GASGAS rider Gethin Humphreys made it 4 out of 4 win in a row at WOR as he blasted the bright Red and White 300 2t Machine to the chequered flag honours. Gethin had to chase down his Brother Owain though as he was first lap leader and looking very strong on his 350f. The brothers swapped the lead a couple of times and it was a crash by Owain on the downhill to lap scoring with an hour to go that handed the batton over to Gethin at the front and a dnf for Owain, Gethin was not too look back and stormed forward with a race winning margin of nearly 3 and half minutes over Runner Up, Yamaha Mounted Jack Ditchfield , who did look fast out on the track indeed, both riders completing 15 laps each. 3rd place went to Jamie Dilworth with a solid and speedy performance to take final top-class honours. The recently introduced Expert B class was topped by Paul Engerlen with his usual consistency and speed as he scored 14 laps and led home Runner Up, Sion Jones and 3rd placed Liam Bellfield whom were also on 14 laps each after 2.5hrs of hard battle.

Tim Forman on his Beta 2t was in blistering form and his relentless speed and determination was for all to see as he clawed his way through the pack to take the Expert Vets class win and a fine 3rd place overall on 15 laps. Runner Up was the ever improving and speedy, Darren Skillin. Darren looking well worth his 14 laps after his swap from 4t to 2t machinery. 3rd place went to Lincoln Brewster (4t 250) after a superb show of his old speed and pace had him leading the class and up there with the Humphreys boys early on and making Tim Forman play catch up, a few bike gremlins seemed to pop up though and this eventually slowed him down and forced an unhappy 3rd place on the upset Brewster.

The Top two Clubman riders did enough to have been on the Expert B podium and may think about a move up should their superb form continue. Neil Roberts and Iuean Brooks where both on 14 laps and would have been 1st and 3rd in the Exp B’s … Good going from those men especially Roberts as he was 4 minutes clear and nearly half a lap ahead of Brooks. Third place Clubman was Young Sion Hughes fully deserving the podium and indeed leading the group early on.

Just 18 seconds was Over 40 winner Jason Clarkes winning margin over ERS suspension Guru, Andy Jervis,” Jerv” is an old school WORC competitor and it was nice to see him back in action and indeed taking a podium place. 3rd spot was Titus Blackwell’s as he scored good points to add to his rd 1 victory.

Over 50’s was Chris Wagstaff’s as he again placed his Trusty Yamaha at the front of this competitive group of riders. No one is more competitive than Colin Griffiths in the Runners up spot as he was only 37 seconds adrift of Waggy with both on 13 laps, at 60 years of age Griffiths is an inspiration to the Younger riders blasting round and one hell of an example to try and follow. 3rd spot in the Over 50’s went to the always consistent, Mark Plain whom was 5 minutes off the Runner’s up pace.

A very youthful Sportsman class podium showed a sign of how the Clubman class will look soon. Young Haydn Tyrer was top dog with Max Eillidge only 1 minute and 2 seconds behind as Runner Up with 3rd Placed Hayden Rainford a further 1 minute and 18 seconds down with all 3 on 13 laps. The combined age of the Sportsman podium riders was 46 years of age …Great things happening for the youth riders there.

Glesni Jones was back on form after a knock out a few months back and took the ladies class on 12 laps from Runner Up, Brooklyne Johnson and 3rd placed Lola Stacey – Jones.

Top Youth Rider was the super smooth and quick Sam Hughes, Hughes taking off where he left Rd 1 as the winner .. Runner Up was Frank Skillin, only a minute and 20 down on Hughes and getting a good run of form and luck in at the moment which is good to see. 3rd spot in Youth went to Cameron Games with a solid and determined ride to a trophy placing and 15 valuable series points.

The Novice class was topped by James Short on a score that would have put him 3rd place in the Sportsman, more form like that and the likeable Short will be proudly promoted up a group. Runner Up was Richard Jones with Darren Stephenson in a solid 3rd place.

The WES 2019 is certainly gaining momentum and the friendly, welcoming, yet professional and purposeful atmosphere of the racing and the events as a whole is certainly dragging in the off road motorcyclists, young and old to come and get their kicks with the vastly experienced WOR Events team, with the some of the best venues in the UK and one of the best marshalling and safety teams out there, riders are knowing they get what they pay their hard earned for..

WOR as always wish to send a massive thank you out to all involved in the running of these events from the medics and caterers through to the landowners, sponsors, media folk and most importantly the riders and their families for coming out in massive numbers to support the events and races.

The next WOR event is on APRIL 13/14th on a BRAND-NEW venue on the Rhug Estate in Corwen… A majestic estate .. almost regal .. with a new course and a full weekend of WOR ENDURO SERIES action… It is not to be missed…- Saturday Enduro Playday and SUNDAYS’ WES Rd 3 INC ALED EVANS MEMORIAL SHEILD can be entered online at www.worevents.com/events

Results

EXPERT

Position Number Name Bike # Laps Penalty
1 2 GETHIN HUMPHREYS 15 02:26:51
2 832 JACK DITCHFIELD 15 02:31:20
3 144 JAMIE DILWORTH 14 02:27:46
4 908 ROBERT FRANCOM 14 02:29:53
5 1 OWAIN HUMPHREYS 9 01:29:43
6 313 STEVE HUGHES 2 00:19:56
– 9 CONNOR BOLSOVER 0 DNS
– 57 LEE EDMONDSON 0 DNS

EXPERT B

Position Number Name Bike # Laps Penalty
1 61 PAUL ENGELEN 14 02:34:20
2 112 SION JONES 14 02:36:12
3 711 LIAM BELFIELD 14 02:37:09
4 900 BEN HAYCOCK 13 02:28:49

EXPERT VETS

Position Number Name Bike # Laps Penalty
1 898 TIM FORMAN 15 02:36:10
2 100 DAZ SKILLIN 14 02:36:22
3 0 LINCOLN BREWSTER 13 02:26:59
4 3 ANTHONY FOULKES 13 02:29:26
5 7 PAUL LIGHTFOOT 13 02:30:22
6 174 CEFYN GAMES 13 02:31:37
7 845 MARK MEALHAM 13 02:35:06
8 565 MARK TEBAY 12 02:31:43
9 299 DEAN JOHNSON 10 02:32:47

CLUBMAN

Position Number Name Bike # Laps Penalty
1 852 NEIL ROBERTS 14 02:32:10
2 274 IEUAN BROOKS 14 02:36:42
3 21 SION HUGHES 13 02:27:07
4 127 THOMAS LAWTON 13 02:28:54
5 251 COLE ELLIOT 13 02:30:15
6 788 NATHAN PARSONS 13 02:33:13
7 369 STEVE FARTHING 13 02:34:42
8 853 PAT CESARI 13 02:35:29
9 71 MATTHEW MILLS 13 02:37:27
10 849 MATTHEW HALL 12 02:32:28
11 131 LEON DEAN 12 02:34:38
12 867 STEVEN BEDDOWS 12 02:38:49
13 838 JOE COX 9 02:31:17
14 825 DOMINIC FLEMING 4 00:54:04
– 860 ROSS JOHNS 0 DNS

OVER 40s

Position Number Name Bike # Laps Penalty
1 179 JASON CLARKE 13 02:34:12
2 808 ANDY JERVIS 13 02:34:30
3 872 TITUS BLACKWELL 13 02:38:00
4 4 ANDREW MILLS 12 02:33:35
5 727 GLYN ROBERTS 10 02:33:07
6 736 JAMIE BONSER 6 01:18:22
7 11 IAN THOMAS 5 01:04:31
8 722 DARREN DOBIE 4 00:58:50

OVER 50s

Position Number Name Bike # Laps Penalty
1 81 CHRIS WAGSTAFF 13 02:29:22
2 151 COLIN GRIFFITHS 13 02:29:59
3 747 MARK PLAIN 13 02:34:57
4 824 DAVID SMITH 13 02:35:59
5 115 STEPHEN PARRY 13 02:38:20
6 292 LEE SEPHTON 12 02:33:56
7 175 GARETH JONES 12 02:34:24
8 87 STEPHEN PARRY 12 02:37:02
9 700 PAUL DAVIES 11 02:27:15
10 35 PETER SARGENT 11 02:40:00
11 42 ANDY QUINN 11 02:41:28
12 868 STEVEN EPWORTH 10 02:33:15
13 23 GUY STRANDRING 9 02:19:57
14 902 NIGEL HAYCOCK 9 02:33:22
15 912 MARK BAILEY 9 02:36:32
16 83 DAVE WELCH 7 01:49:29

SPORTSMAN

Position Number Name Bike # Laps Penalty
1 720 HAYDN TYRER 13 02:32:58
2 599 MAX EILLEDGE 13 02:34:00
3 34 HAYDEN RAINFORD 13 02:35:18
4 810 ARON LLOYD WILLIAMS 13 02:37:46
5 909 DILLON EMYR 13 02:37:54
6 283 ROBIN ARTHUR 13 02:38:16
7 819 CYNAN SHARP 13 02:38:28
8 960 DAMIAN KOZACZKA 13 02:39:05
9 367 DAN FARTHING 13 02:39:31
10 818 CURTIS TANSLEY 12 02:27:05
11 5 ARRON BROOKS 12 02:28:06
12 216 DILLION WHITE 12 02:29:41
13 26 NEIL STRONG 12 02:30:05
14 869 STEVEN JONES 12 02:30:54
15 864 SEIMON DAVIES 12 02:30:59
16 399 TIM MITCHELL 12 02:34:18
17 812 CAI MOORE 12 02:34:33
18 134 WILL WYNN 12 02:37:18
19 716 CRAIG JONES 11 02:28:41
20 848 MATT DAWSON 11 02:31:12
21 805 ALAN JONES 4 01:13:50 22
79 VINCENT LOMAS 1 00:24:58

NOVICE

Position Number Name Bike # Laps Penalty
1 834 JAMES SHORT 13 02:34:09
2 857 RICHARD JONES 12 02:37:24
3 723 DARREN STEPHENSON 11 02:27:18
4 706 ALEX LAMB 11 02:29:38
5 846 MARK NUTTALL 11 02:31:32
6 37 GRAHAM HOWARD 11 02:35:15
7 561 DARREN BARBER 11 02:35:46
8 875 TOM KRUGER 11 02:36:09
9 8 RUSSELL WILLIS 10 02:29:30
10 56 DEWI ROBERTS 10 02:30:12
11 155 MATTHEW WILCOX 10 02:34:02
12 27 PAUL TINKER 10 02:35:42
13 901 TOM ADAMS 10 02:42:07
14 839 JOSEPH DUNCAN9 02:27:40
15 350 CHRIS BROWN9 02:29:51
16 187 SCOTT BUCHANAN9 02:30:08
17 858 RICHARD TEBAY9 02:33:50
18 181 ARNOLDAS NAUSEDA9 02:35:55
19 835 JAMES TEBAY9 02:41:55
20 744 LUKE RASAL8 02:36:58
21 804 ADAM WAGSTAFF7 02:27:27
22 712 KAI TINKER7 02:27:32
23 90 LUKE LEWIS6 02:28:12
24 874 TOM BUCHANAN5 01:39:50
25 800 BRAD SMITH 5 01:50:44
26 833 JAMES AKEHURST 4 01:02:10
27 842 LLIFON CULLEN 3 01:32:24
28 827 GEORGE MOUNSEY 2 00:34:34
29 817 CRAIG NEWTON 2 00:42:41
30 400 THOMAS TARRANT 1 00:21:16

LADIES

Position Number Name Bike # Laps Penalty
1 666 GLESNI JONES 12 02:39:57
2 811 BROOKLYNE JOHNSON 11 02:35:53
3 609 LOLA J STACEY-JONES 10 02:27:23
4 82 ANNABELLE BREWSTER 10 02:35:00

YOUTH

Position Number Name Bike # Laps Penalty
1 226 SAM HUGHES 12 02:32:55
2 211 FRANK SKILLIN 12 02:34:15
3 104 CAMERON GAMES 11 02:30:41
4 830 HARRISON DAVIES 9 02:28:23
5 961 EDWARD ELKIN 3 00:43:25

Overall Adult Race Results
Position Number Class Name # Laps Penalty
1 2 EXPERT GETHIN HUMPHREYS 15 02:26:51
2 832 EXPERT JACK DITCHFIELD 15 02:31:20
3 898 EXPERT VETS TIM FORMAN 15 02:36:10
4 144 EXPERT JAMIE DILWORTH 14 02:27:46
5 908 EXPERT ROBERT FRANCOM 14 02:29:53
6 852 CLUBMAN NEIL ROBERTS 14 02:32:10
7 61 EXPERT B PAUL ENGELEN 14 02:34:20
8 112 EXPERT B SION JONES 14 02:36:12
9 100 EXPERT VETS DAZ SKILLIN 14 02:36:22
10 274 CLUBMAN IEUAN BROOKS 14 02:36:42
11 711 EXPERT B LIAM BELFIELD 14 02:37:09
12 0 EXPERT VETS LINCOLN BREWSTER 13 02:26:59
13 21 CLUBMAN SION HUGHES 13 02:27:07
14 900 EXPERT B BEN HAYCOCK 13 02:28:49
15 127 CLUBMAN THOMAS LAWTON 13 02:28:54
16 81 OVER 50s CHRIS WAGSTAFF 13 02:29:22
17 3 EXPERT VETS ANTHONY FOULKES 13 02:29:26
18 151 OVER 50s COLIN GRIFFITHS 13 02:29:59
19 251 CLUBMAN COLE ELLIOT 13 02:30:15
20 7 EXPERT VETS PAUL LIGHTFOOT 13 02:30:22
21 174 EXPERT VETS CEFYN GAMES 13 02:31:37
22 720 SPORTSMAN HAYDN TYRER 13 02:32:58
23 788 CLUBMAN NATHAN PARSONS 13 02:33:13
24 599 SPORTSMAN MAX EILLEDGE 13 02:34:00
25 834 NOVICE JAMES SHORT 13 02:34:09
26 179 OVER 40s JASON CLARKE 13 02:34:12
27 808 OVER 40s ANDY JERVIS 13 02:34:30
28 369 CLUBMAN STEVE FARTHING 13 02:34:42
29 747 OVER 50s MARK PLAIN 13 02:34:57
30 845 EXPERT VETS MARK MEALHAM 13 02:35:06
31 34 SPORTSMAN HAYDEN RAINFORD 13 02:35:18
32 853 CLUBMAN PAT CESARI 13 02:35:29
33 824 OVER 50s DAVID SMITH 13 02:35:59
34 71 CLUBMAN MATTHEW MILLS 13 02:37:27
35 810 SPORTSMAN ARON LLOYD WILLIAMS 13 02:37:46
36 909 SPORTSMAN DILLON EMYR 13 02:37:54
37 872 OVER 40s TITUS BLACKWELL 13 02:38:00
38 283 SPORTSMAN ROBIN ARTHUR 13 02:38:16
39 115 OVER 50s STEPHEN PARRY 13 02:38:20
40 819 SPORTSMAN CYNAN SHARP 13 02:38:28
41 960 SPORTSMAN DAMIAN KOZACZKA 13 02:39:05
42 367 SPORTSMAN DAN FARTHING 13 02:39:31
43 818 SPORTSMAN CURTIS TANSLEY 12 02:27:05
44 5 SPORTSMAN ARRON BROOKS 12 02:28:06
45 216 SPORTSMAN DILLION WHITE 12 02:29:41
46 26 SPORTSMAN NEIL STRONG 12 02:30:05
47 869 SPORTSMAN STEVEN JONES 12 02:30:54
48 864 SPORTSMAN SEIMON DAVIES 12 02:30:59
49 565 EXPERT VETS MARK TEBAY 12 02:31:43
50 849 CLUBMAN MATTHEW HALL 12 02:32:28
51 226 YOUTH SAM HUGHES 12 02:32:55
52 4 OVER 40s ANDREW MILLS 12 02:33:35
53 292 OVER 50s LEE SEPHTON 12 02:33:56
54 211 YOUTH FRANK SKILLIN 12 02:34:15
55 399 SPORTSMAN TIM MITCHELL 12 02:34:18
56 175 OVER 50s GARETH JONES 12 02:34:24
57 812 SPORTSMAN CAI MOORE 12 02:34:33
58 131 CLUBMAN LEON DEAN 12 02:34:38
59 87 OVER 50s STEPHEN PARRY 12 02:37:02
60 134 SPORTSMAN WILL WYNN 12 02:37:18
61 857 NOVICE RICHARD JONES 12 02:37:24
62 867 CLUBMAN STEVEN BEDDOWS 12 02:38:49
63 666 LADIES GLESNI JONES 12 02:39:57
64 700 OVER 50s PAUL DAVIES 11 02:27:15
65 723 NOVICE DARREN STEPHENSON 11 02:27:18
66 716 SPORTSMAN CRAIG JONES 11 02:28:41
67 706 NOVICE ALEX LAMB 11 02:29:38
68 104 YOUTH CAMERON GAMES 11 02:30:41
69 848 SPORTSMAN MATT DAWSON 11 02:31:12
70 846 NOVICE MARK NUTTALL 11 02:31:32
71 37 NOVICE GRAHAM HOWARD 11 02:35:15
72 561 NOVICE DARREN BARBER 11 02:35:46
73 811 LADIES BROOKLYNE JOHNSON 11 02:35:53
74 875 NOVICE TOM KRUGER 11 02:36:09
75 35 OVER 50s PETER SARGENT 11 02:40:00
76 42 OVER 50s ANDY QUINN 11 02:41:28
77 609 LADIES LOLA J STACEY-JONES 10 02:27:23
78 8 NOVICE RUSSELL WILLIS 10 02:29:30
79 56 NOVICE DEWI ROBERTS 10 02:30:12
80 299 EXPERT VETS DEAN JOHNSON 10 02:32:47
81 727 OVER 40s GLYN ROBERTS 10 02:33:07
82 868 OVER 50s STEVEN EPWORTH 10 02:33:15
83 155 NOVICE MATTHEW WILCOX 10 02:34:02
84 82 LADIES ANNABELLE BREWSTER 10 02:35:00
85 27 NOVICE PAUL TINKER 10 02:35:42
86 901 NOVICE TOM ADAMS 10 02:42:07
87 1 EXPERT OWAIN HUMPHREYS 9 01:29:43
88 23 OVER 50s GUY STRANDRING 9 02:19:57
89 839 NOVICE JOSEPH DUNCAN 9 02:27:40
90 830 YOUTH HARRISON DAVIES 9 02:28:23
91 350 NOVICE CHRIS BROWN 9 02:29:51
92 187 NOVICE SCOTT BUCHANAN 9 02:30:08
93 838 CLUBMAN JOE COX 9 02:31:17
94 902 OVER 50s NIGEL HAYCOCK 9 02:33:22
95 858 NOVICE RICHARD TEBAY 9 02:33:50
96 181 NOVICE ARNOLDAS NAUSEDA 9 02:35:55
97 912 OVER 50s MARK BAILEY 9 02:36:32
98 835 NOVICE JAMES TEBAY 9 02:41:55
99 744 NOVICE LUKE RASAL 8 02:36:58
100 83 OVER 50s DAVE WELCH 7 01:49:29
101 804 NOVICE ADAM WAGSTAFF 7 02:27:27
102 712 NOVICE KAI TINKER 7 02:27:32
103 736 OVER 40s JAMIE BONSER 6 01:18:22
104 90 NOVICE LUKE LEWIS 6 02:28:12
105 11 OVER 40s IAN THOMAS 5 01:04:31
106 874 NOVICE TOM BUCHANAN 5 01:39:50
107 800 NOVICE BRAD SMITH 5 01:50:44
108 825 CLUBMAN DOMINIC FLEMING 4 00:54:04
109 722 OVER 40s DARREN DOBIE 4 00:58:50
110 833 NOVICE JAMES AKEHURST 4 01:02:10
111 805 SPORTSMAN ALAN JONES 4 01:13:50
112 961 YOUTH EDWARD ELKIN 3 00:43:25
113 842 NOVICE LLIFON CULLEN 3 01:32:24
114 313 EXPERT STEVE HUGHES 2 00:19:56
115 827 NOVICE GEORGE MOUNSEY 2 00:34:34
116 817 NOVICE CRAIG NEWTON 2 00:42:41
117 400 NOVICE THOMAS TARRANT 1 00:21:16
118 79 SPORTSMAN VINCENT LOMAS 1 00:24:58

YOUTH RACE

7/8YRS

Position Number Name Bike # Laps Penalty
1 8 JACK BROOKS 15 01:31:41
2 47 GRUFF MORGAN 14 01:30:13
3 168 GEORGE SHELDON 14 01:33:12
4 4 EVAN JONES 13 01:29:49
5 27 TOBY SHORT 11 01:31:53
6 17 RUFUS BARNETT 10 01:36:04
7 22 IOAN HUMPHREYS 8 01:25:32
8 66 LIAM DOBBING 8 01:29:28
9 71 SELBIE CRUMP 7 01:29:10
10 201 BAILEY HOLMES 3 00:21:42

9/10YRS

Position Number Name Bike # Laps Penalty
1 199 JAYDEN JONES 20 01:30:43
2 24 WILLIAM BARNETT 19 01:33:27
3 849 DYLAN TINKER 17 01:31:58
4 831 EDWARD SHORT 17 01:32:04
5 6 ALED OWEN 16 01:33:05
6 122 TOMOS JONES 16 01:33:26
7 18 DAN HEALEY 16 01:35:04
8 12 GEORGE BROMLEY 14 01:29:54
9 3 LUKE IRELAND 14 01:34:21
10 2 SONNY IRELAND 13 01:29:08
11 92 LOGAN MCARDLE 13 01:30:10
12 91 MILLIE CRUMP 13 01:34:52
13 280 RYLEY HAZLEDINE 11 01:30:34
– 10 CONNER REDMAN 0 DNF

11/12YRS
Position Number Name Bike # Laps Penalty
1 501 LEWIS HURDSMAN 22 01:29:02
2 144 JAYDEN WESTCOTT 22 01:31:24
3 955 ALFIE BARBER 20 01:31:37
4 211 REES JONES 19 01:30:46
5 237 LAITON BREWSTER 19 01:31:30
6 851 JAKE WILLIS 19 01:33:37
7 210 CALLUM HUGHES 18 01:29:08
8 90 TOM DYSON 17 01:30:30
9 255 ARCHIE SHORT 17 01:31:03
10 100 RYAN GRIFFITHS 17 01:33:42
11 88 ANTHONY STRONG 15 01:30:01
12 151 NATHAN TEBAY 15 01:31:19
13 51 LOUIE YOUNG 15 01:33:29
14 89 WILLIAM RABIN 13 01:33:35

13/14’s

Position Number Name Bike # Laps Penalty
1 30 BILLY AUSTIN 21 01:29:51
2 105 OLLIE HARLEY 21 01:30:42
3 166 RYAN MAUDSLEY 20 01:29:42
4 5 JACK WILLIAMS 20 01:30:54
5 31 LEWIS TAYLOR 19 01:30:05
6 450 COLBY MOORCROFT 18 01:30:38
7 85 JAMES DYSON 16 01:33:19
8 125 TOM EVANS 14 01:29:26
9 719 KAHLEN TYRER 9 01:29:32

AUTO’s
Position Number Name Bike # Laps Penalty
1 131 CERI WILLIAMS 32 00:59:10
2 58 CURTIS MCALOON 29 01:00:25
3 81 CURTIS MEALHAM 28 00:59:13
4 2 HARRY JONES 28 00:59:40
5 821 JACK MAUDSLEY 27 00:59:48
6 4 JAMES ATTARD 27 01:00:29
7 801 HARLIE TEBAY 26 01:00:47
8 103 LOGAN KEEP 24 00:59:59
9 802 JAKE AKEHURST 22 01:00:27
10 800 ALFIE TEBAY 20 01:00:04
11 23 DEO WILLIAMS 20 01:01:08

Youth Race Overall
Position Number Class Name # Laps Penalty
1 501 11/12YRS LEWIS HURDSMAN 22 01:29:02
2 144 11/12YRS JAYDEN WESTCOTT 22 01:31:24
3 30 13/14YRS BILLY AUSTIN 21 01:29:51
4 105 13/14YRS OLLIE HARLEY 21 01:30:42
5 166 13/14YRS RYAN MAUDSLEY 20 01:29:42
6 199 9/10YRS JAYDEN JONES 20 01:30:43
7 5 13/14YRS JACK WILLIAMS 20 01:30:54
8 955 11/12YRS ALFIE BARBER 20 01:31:37
9 31 13/14YRS LEWIS TAYLOR 19 01:30:05
10 211 11/12YRS REES JONES 19 01:30:46
11 237 11/12YRS LAITON BREWSTER 19 01:31:30
12 24 9/10YRS WILLIAM BARNETT 19 01:33:27
13 851 11/12YRS JAKE WILLIS 19 01:33:37
14 210 11/12YRS CALLUM HUGHES 18 01:29:08
15 450 13/14YRS COLBY MOORCROFT 18 01:30:38
16 90 11/12YRS TOM DYSON 17 01:30:30
17 255 11/12YRS ARCHIE SHORT 17 01:31:03
18 849 9/10YRS DYLAN TINKER 17 01:31:58
19 831 9/10YRS EDWARD SHORT 17 01:32:04
20 100 11/12YRS RYAN GRIFFITHS 17 01:33:42
21 6 9/10YRS ALED OWEN 16 01:33:05
22 85 13/14YRS JAMES DYSON 16 01:33:19
23 122 9/10YRS TOMOS JONES 16 01:33:26
24 18 9/10YRS DAN HEALEY 16 01:35:04
25 88 11/12YRS ANTHONY STRONG 15 01:30:01
26 151 11/12YRS NATHAN TEBAY 15 01:31:19
27 8 7/8YRS JACK BROOKS 15 01:31:41
28 51 11/12YRS LOUIE YOUNG 15 01:33:29
29 125 13/14YRS TOM EVANS 14 01:29:26
30 12 9/10YRS GEORGE BROMLEY 14 01:29:54
31 47 7/8YRS GRUFF MORGAN 14 01:30:13
32 168 7/8YRS GEORGE SHELDON 14 01:33:12
33 3 9/10YRS LUKE IRELAND 14 01:34:21
34 2 9/10YRS SONNY IRELAND 13 01:29:08
35 4 7/8YRS EVAN JONES 13 01:29:49
36 92 9/10YRS LOGAN MCARDLE 13 01:30:10
37 89 11/12YRS WILLIAM RABIN 13 01:33:35
38 91 9/10YRS MILLIE CRUMP 13 01:34:52
39 280 9/10YRS RYLEY HAZLEDINE 11 01:30:34
40 27 7/8YRS TOBY SHORT 11 01:31:53
41 17 7/8YRS RUFUS BARNETT 10 01:36:04
42 719 13/14YRS KAHLEN TYRER9 01:29:32
43 22 7/8YRS IOAN HUMPHREYS8 01:25:32
44 66 7/8YRS LIAM DOBBING8 01:29:28
45 71 7/8YRS SELBIE CRUMP7 01:29:10
46 201 7/8YRS BAILEY HOLMES3 00:21:42