Quad
Now Reading
Davies on fire in Wales! MCF British Quad XC Championship Round 4 – Race Report & Results
0

Davies on fire in Wales! MCF British Quad XC Championship Round 4 – Race Report & Results

by adminJune 20, 2018

Howey near Llandrindod Wells was the venue for Round 4 of the MCF British XC Championship and marks the halfway stage of the 2018 season already!

Feature image of Luke Davies and Alex Bethell courtesy of Neil Martin
Action images courtesy of Lisa-Ann Williams-Holt

All of the championship classes are now taking shape and it’s all to play for going into the 2nd half of the season with no clear advantage in any of the classes.

This track has been a club favourite for a number of seasons and it didn’t disappoint, the track was demanding on the riders and had a mix of open fast sections technical woods and steep Rocky climbs and descents and an enduro x track for good measure !

Congratulations to all the Winners today and to each rider who took part, Luke Davies rode a fantastic race picking up from where he left off and led from start to finish, the only rider to clock 20 laps in the 2.5 hrs taking the Overall and Expert + win, Alex Bethell and Kevin Meenagh rounded out the Expert + podium.

Luke Richards had a cracking ride to record his first Win in the Expert class, Axel Bone was back to win in Clubman and Callum Brookes taking his 2nd win of the season in the Sportsman class.

Katie Hodgson continued her run of great riding to win in the 4 x 4 lights class again, whilst Simon David took the top step in the 4×4 Heavy Class posting 18 laps.

In the Youth Race which took place in the morning over 1.5 hrs, Shelley Smart won the 250 Hybrid class and also took the fastest lap of the Race, Will Morgan took the honours in the Youth 250 Class with Harry Exley winning his 2nd race in succession in Youth 100-125.

The Youth Riders all rode extremely well over such a tough track with the class providing some great action.

The MINI Quad Race took place over a shortened course for 30 Minutes but it was equally as tough with some steep hills and a stream crossing this was definitely their biggest test to date. Dayton Thompson took the Win in the 90cc Class with Jake Robson winning the 50cc class for the 1st time. A big well done to all the Mini Quad Riders !!

Top lady was 4×4 rider Katie Hodgson with Simon David taking the over 40’s win as well.

A big Thanks to all our Marshalls this weekend and to the Landowner for their hospitality
Title Sponsor ATV’s Only and associate GML ATV for the support this season.

Also, to all our sponsors whom you may have noticed have each had a Banner around the Pits and Paddock Area which were designed and supplied by DirtWarz Graphics.
Route 66 Supplements, RPG Racing, Polaris, Oli Sansom Rider Training, Matt Kanga AKA “The Kangaroo Kid” and BRP Imports, Kenny UK.

Looking forward to Round 5 taking place on July 22nd 2018 at Tyn Twyll Berwyn Nr Oswestry please see the website for all the details. www.dqracing.co.uk

Results

Mini Race

Miniquad 90
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 101 Dayton Thompson 30:20.096 15 1:51.072 8 0 km/h
2 17 Iago Edwards 30:52.012 1 lap 14 1:55.091 3 0 km/h
3 1 Owen Stephens 30:18.356 3 laps 12 2:08.749 5 0 km/h
4 16 Charlie Prosser 30:34.643 5 laps 10 2:47.402 10 0 km/h
5 19 Braydon Grounds 30:10.455 10 laps 5 5:40.565 3 0 km/h
DNF 10 Owain Dafydd 28:59.746 10 1:52.912 6 0 km/h
DNF 4 Amy Marston 0.000 – 0.000 – 0 km/h

Miniquad 50
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 99 Jake Robson 31:10.825 11 2:32.318 8 0 km/h
2 20 Beatrix Drinkwater 30:38.263 3 laps 8 3:28.659 2 0 km/h

Youth Race

Youth 250 Hybrid
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 666 Shelley Smart 1:35:42.441 10 8:58.553 5 0 km/h
2 33 Daniel Barrow 1:30:47.094 2 laps 8 9:06.233 6 0 km/h

Youth 250
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 44 William Morgan 1:36:12.067 10 9:20.350 5 0 km/h

Youth 125
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 9 Harry Exley 1:30:54.026 9 9:25.288 6 0 km/h
2 99 Cai Evans 1:31:31.581 37.555 9 9:35.485 6 0 km/h
3 16 James Maybury 1:32:34.320 1:40.294 9 9:48.149 5 0 km/h
4 8 Caelyn Davis 1:33:19.318 2:25.292 9 9:54.506 7 0 km/h
5 77 Morgan Junge 1:33:48.570 2:54.544 9 9:54.709 7 0 km/h
6 4 Frank Marston 1:31:30.489 1 lap 8 10:26.248 8 0 km/h
7 30 Louie Holt 1:33:47.368 1 lap 8 10:47.973 3 0 km/h
8 24 Cylan Jones 1:34:03.476 2 laps 7 12:53.142 7 0 km/h
9 21 Joseph Wilcock 1:35:49.544 4 laps 5 17:01.777 2 0 km/h
10 46 Freddie Robinson 1:43:17.938 4 laps 5 14:08.261 3 0 km/h

Adult Race

Expert +
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 71 Luke Davies 2:36:44.538 20 7:40.587 2 0 km/h
2 97 Alex Bethell 2:36:22.471 1 lap 19 7:44.777 6 0 km/h
3 42 Kevin Meenagh 2:36:43.304 1 lap 19 7:48.867 8 0 km/h
4 77 Paul Mcconway 2:33:40.487 2 laps 18 8:12.665 3 0 km/h
5 11 Jamie Bone 2:29:59.304 8 laps 12 8:01.503 2 0 km/h
6 13 Iestyn Rowlands 2:39:29.194 8 laps 12 7:46.511 9 0 km/h

Clubman
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 56 Axel Bone 2:31:54.862 18 8:02.814 13 0 km/h
2 416 Andrew Pickles 2:34:20.510 1 lap 17 8:29.729 10 0 km/h
3 59 Jacob Woodward 2:30:11.196 2 laps 16 8:53.030 6 0 km/h
4 222 Bradley Johnson 2:32:17.746 3 laps 15 9:02.400 2 0 km/h
5 172 Dale Roberts 2:33:59.029 3 laps 15 9:49.045 9 0 km/h
6 41 Craig Merrin 2:37:40.504 3 laps 15 9:40.996 2 0 km/h
7 39 Michael Pittaway 2:40:09.915 3 laps 15 9:58.637 7 0 km/h
8 804 Nigel Morris 2:34:26.075 4 laps 14 10:05.505 7 0 km/h
9 114 Paul Bennett 2:40:20.941 4 laps 14 10:43.934 6 0 km/h
10 94 Jarod Moore 2:39:38.141 6 laps 12 9:04.674 6 0 km/h
DNF 29 Daryl Kerr 2:11:59.384 9 10:11.471 8 0 km/h
DNF 23 Daniel Evans 15:37.083 1 0.000 – 0 km/h

4×4 Heavy
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 47 Simon David 2:37:07.397 18 8:24.589 10 0 km/h
2 181 Graham Guy 2:36:40.358 1 lap 17 8:54.944 9 0 km/h
3 371 Neil Martin 2:38:37.506 1 lap 17 9:02.574 13 0 km/h
4 424 Laura Linton 2:31:17.414 3 laps 15 9:15.062 8 0 km/h
5 49 Colin Burnett 2:40:13.568 5 laps 13 11:32.799 4 0 km/h
DNF 15 John Robson 37:19.242 4 8:58.258 2 0 km/h
DNF 101 Graham Illing 1:16:21.367 4 10:22.976 2 0 km/h

Expert
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 124 Luke Richards 2:30:08.416 17 8:11.075 2 0 km/h
2 2 Miles Woodward 2:36:34.283 6:25.867 17 8:31.508 8 0 km/h
3 31 Tiago Gomes 2:30:14.484 1 lap 16 8:20.067 8 0 km/h
4 21 Sam Holmes 2:34:32.430 3 laps 14 7:56.761 4 0 km/h
DNF 396 David Richards 17:13.456 2 8:24.261 2 0 km/h

Sportsman
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 33 Callum Brooks 2:35:50.299 17 8:30.398 6 0 km/h
2 93 Will Dunlop 2:34:01.798 1 lap 16 8:45.884 16 0 km/h
3 799 Lewis Atkinson 2:37:46.177 1 lap 16 8:39.261 15 0 km/h
4 58 Paul Robinson 2:39:34.878 2 laps 15 9:28.961 3 0 km/h

4×4 Lights
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 141 Katie Hodgson 2:31:07.329 16 8:48.152 5 0 km/h
2 611 Derek Burns 2:36:46.399 5:39.070 16 9:26.619 8 0 km/h
3 121 Danny Lloyd 2:33:24.967 3 laps 13 8:54.082 4 0 km/h
DNF 52 Steve Fogerty 1:47:07.897 9 10:20.782 2 0 km/h
DNF 88 David Rendell 1:30:54.371 8 10:41.717 4 0 km/h
DNF 86 David Smith 1:55:36.750 1 0.000 – 0 km/h