Quad
Now Reading
Bone home and Dry! MCF British Quad XC Championship Round 5 – Race Report and Results
0

Bone home and Dry! MCF British Quad XC Championship Round 5 – Race Report and Results

by adminJuly 26, 2018

Tyn Twyll played host to Round 5 of the MCF British XC Championship, set in a stunning valley in North Wales the 5.5 Mile course proved to be a real test of stamina and skill for all the competitors. 

Report by Dragon Quads – Images courtesy of Lisa Ann Williams-Holt

Congratulations to all the Winners today and to each rider who took part, in the Expert + category nobody wanted to lead this Race with the Top 3 riders changing position throughout the 2.5hrs, eventually Jamie Bone came out on top with Paul McConway 2nd and Alex Bethell rounding out the podium positions.

Sam Holmes rode a perfect Race to take the win in the Expert class, Axel Bone made it back to back wins in the Clubman and Callum Brookes taking his 3rd win of the season in the Sportsman class. It won’t be long before these guys are up challenging in the Expert Class!! 

Katie Hodgson continued her run of great riding to win in the 4 x 4 lights class again holding off the challenge of Derek Burns who led for the first part of the Race.

Steve Atkins led the way in the 4×4 Heavy class before a machine problem forced him into the pits at the mid-way point, after giving the field a head start off the line Simon David soon caught up and rode a fantastic Race to take the top step in the 4×4 Heavy Class and the overall Win!

In the Youth Race which took place in the morning over 1.5 hrs, Dylan McKenna was back and won the 250 Hybrid class and took the fastest lap of the Race, Will Morgan took the honours in the Youth 250 Class, with Cai Evans leading from start to finish to take the win in the Youth 100-125. 

The Youth Riders once again proved how much they are all progressing, and all rode extremely well over such a long tough track with the class providing some great action.

The MINI Quad Race took place over a shortened course for 30 Minutes, but it was equally as tough, this was another big test for the Mini Riders who all performed brilliantly. Iago Edwards took the Win in the 90cc Class with Jake Robson winning the 50cc class for the 2nd time this season. A big well done to all the Mini Quad Riders !!

Top lady was 4×4 rider Katie Hodgson with Simon David taking the over 40’s win as well.

A big Thanks to all our Marshalls this weekend and to the Landowner for their hospitality 
Title Sponsor ATV’s Only and associate GML ATV for the support this season.

Also, to all our sponsors whom you may have noticed have each had a Banner around the Pits and Paddock Area which were designed and supplied by DirtWarz Graphics.
Route 66 Supplements, RPG Racing, Polaris, Oli Sansom Rider Training, Matt Kanga AKA “The Kangaroo Kid” and BRP Imports, Kenny UK.

Looking forward to Round 6 taking place on September 2nd, 2018 at Greenhall Farm please see the website for all the details. www.dqracing.co.uk

Results

Mini Race

Miniquad 90
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 17 Iago Edwards 30:41.588 15 1:53.475 6 0 km/h
2 1 Owen Stephens 30:12.564 1 lap 14 2:01.062 13 0 km/h
3 10 Owain Dafydd 30:48.663 2 laps 13 2:09.310 4 0 km/h
4 7 Ronnie Burnett 30:46.073 5 laps 10 2:30.364 10 0 km/h
DNF 812 Caden Cleary 14:08.942 3 3:19.881 2 0 km/h

Miniquad 50
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 99 Jake Robson 31:36.604 12 2:25.258 10 0 km/h
2 426 Harriet Mewse 30:16.667 1 lap 11 2:30.855 11 0 km/h
3 19 Braydon Groungs 33:28.593 3 laps 9 3:10.337 4 0 km/h

Youth race

Youth 250 Hybrid
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 5 Dylan McKenna 1:39:03.373 7 13:24.631 2 0 km/h
2 33 Daniel Barrow 1:39:19.504 16.131 7 13:49.302 2 0 km/h
3 666 Shelley Smart 1:29:58.211 1 lap 6 14:25.492 5 0 km/h

Youth 250
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 44 William Morgan 1:39:17.999 6 16:07.947 6 0 km/h
2 10 Jake Best 1:30:18.388 1 lap 5 16:26.227 3 0 km/h

Youth 125
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 99 Cai Evans 1:42:39.942 6 16:30.231 6 0 km/h
2 16 James Maybury 1:44:06.975 1:27.033 6 16:24.584 4 0 km/h
3 8 Caelan Davies 1:30:57.125 1 lap 5 16:58.485 4 0 km/h
4 4 Frank Marston 1:33:49.779 1 lap 5 17:13.278 3 0 km/h
5 9 Harry Exley 1:42:31.189 2 laps 4 16:27.041 4 0 km/h
6 24 Cynan Elis Jones 1:46:04.288 2 laps 4 25:38.323 2 0 km/h
7 14 Jamie Burnett 1:52:39.766 2 laps 4 25:20.976 2 0 km/h
8 21 Joseph Wilcock 1:36:00.620 4 laps 2 41:44.358 2 0 km/h
DNF 77 Morgan Junge 1:10:43.665 4 16:30.768 4 0 km/h
DNF 30 Louie Holt 56:01.166 3 17:21.913 3 0 km/h

Adult Race

4×4 Heavy
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 47 Simon David 2:30:22.565 12 11:38.904 8 0 km/h
2 223 David Tokarz 2:33:47.624 3:25.059 12 11:59.059 8 0 km/h
3 629 Tom Jones 2:39:36.977 9:14.412 12 12:42.668 4 0 km/h
4 181 Graham Guy 2:32:40.316 1 lap 11 13:26.363 10 0 km/h
5 111 Steve Atkins 2:30:54.107 7 laps 5 12:34.317 2 0 km/h

Clubman
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 56 Axel Bone 2:32:02.724 12 11:46.249 8 0 km/h
2 416 Andrew Pickles 2:31:00.063 1 lap 11 12:52.719 4 0 km/h
3 59 Jacob Woodward 2:37:04.096 2 laps 10 13:53.899 4 0 km/h
4 222 Bradley Johnson 2:42:46.282 2 laps 10 15:16.239 2 0 km/h
5 39 Michael Pittaway 2:44:46.782 2 laps 10 15:28.451 5 0 km/h
6 804 Nigel Morris 2:45:19.116 2 laps 10 15:47.011 8 0 km/h
7 114 Paul Bennett 2:39:25.250 3 laps 9 16:35.856 9 0 km/h
8 172 Dale Roberts 2:40:12.101 3 laps 9 16:24.342 9 0 km/h

Expert
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 21 Sam Holmes 2:37:53.206 12 12:02.996 6 0 km/h
2 124 Luke Richards 2:38:44.793 51.587 12 12:29.378 8 0 km/h
3 31 Tiago Gomes 2:39:17.971 1:24.765 12 12:43.376 8 0 km/h
4 80 John Chew 2:41:00.150 1 lap 11 13:21.914 11 0 km/h
5 27 Jordan Turnock 2:35:59.914 3 laps 9 14:14.851 6 0 km/h
6 2 Miles Woodward 2:36:44.603 4 laps 8 17:14.119 2 0 km/h
7 396 David Richards 2:38:36.586 7 laps 5 14:10.586 5 0 km/h

Sportsman
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 33 Callum Brooks 2:30:20.853 11 12:26.213 2 0 km/h
2 93 Will Dunlop 2:31:38.309 1:17.456 11 12:54.966 10 0 km/h

4×4 Lights
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 141 Katie Hodgson 2:36:46.393 11 13:08.532 4 0 km/h
2 611 Derek Burns 2:38:23.062 1:36.669 11 13:30.331 10 0 km/h
3 52 Steve Fogerty 2:39:16.335 1 lap 10 15:03.752 2 0 km/h
4 88 David Rendell 2:44:21.262 2 laps 9 17:13.775 3 0 km/h
5 48 Daniel Burnett 2:37:42.818 3 laps 8 17:32.818 5 0 km/h

Expert +
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 11 Jamie Bone 2:31:28.014 9 12:39.552 2 0 km/h
2 77 Paul Mcconway 2:41:42.844 2 laps 7 12:44.741 7 0 km/h
3 97 Alex Bethell 2:32:42.997 5 laps 4 11:10.965 3 0 km/h