Quad
Now Reading
Illing shines at Kilton. South West Quad Enduro Championships Round 7 – Race Report and Results
0

Illing shines at Kilton. South West Quad Enduro Championships Round 7 – Race Report and Results

by adminSeptember 5, 2018

Round 7 of the South West Quad Enduro Championships moved camp to the very popular Kilton Farm, near Minehead in Somerset.


Race Report and Images by Neil Martin

The fantastic staff at Gravity LC never let us down, providing an outstanding track with a mixture of woods, a stream crossing and some very large open going fields of corn stubble with a straight which could match the beach at Weston Beach Race.

The weather could not have been better with cloud cover which helped to keep the temperature down ..

With lots of clubs baying for every quad racer going, there was a worry that numbers would be down for today’s race, but far from it with 52+ adults and 21 youth riders.  A total of 73 quad gods, made for a brilliant turn out and the club was rewarded with some outstanding racing.  The dry conditions showed us some very fast race times which could only be matched by the Greek God  of speed himself  HERMES THE son of Zeus!

The day started with the youth classes  125cc / 250cc B / 250 A / 250cc  hybrid, 21 racers total in one race. 

The 125cc saw 8 mighty racers competing with the top 3. Ending the day with 1st was Charlie Wheatley, 2nd was Morgan Junge and 3rd was Jacob Hughes.

250cc Hybrid finished with 1st for Dan Barrow, 2nd went to the lovely Hannah Davey, with Tom Bainbridge 3rd.

In the 250cc B class with a great 1st place for William Mead, 2nd went to Monty Tewson, and 3rd Eli Smith.

The 250cc A class never disappoints with 1st for the very talented William Tewson, ahead of 2nd for Jake Smith, and 3rd to Alex Keitch.

I must add I am very impressed with the youth classes.  They are very professional in their approach to there sport and it shows, with some names who have a very big future. 10/10  to those and their parents.

The Adults started their racing day at 1.30 with 52 quad racers (thank you everyone) with 7 classes.

First up the very fast Experts, and with a good turn out, a top 3 finish was going to hard.

Zak Orchard crossed the line first, 2nd was Luke Davies with Jack Naylor in third.  With a few more rounds to go in the championship, it is hotting up now.

Over 40 class, the old men of the field! You would not think so as they are very fast. 1st today was the great racer himself  Richard Keitch, 2nd was the fabulous Michael Yelland, and 3rd was Francis Radford.

The Novice class was next, but they were far from Novices, as they are all pro racers.  1st today was Chloe Keitch,  2nd went to Brett Troake, 3rd went to Dom Troake. Great results there very well done.

In the Clubman class, these girls just want to have fun, with the top 3 all being the ladies.   1st went to Amy Keitch, 2nd Grace Keitch. 3rd, and with the biggest smile of the day went to Sarah Could  ……. Brilliant racing girls 10/10.

Two man teams saw Danielle/Rick Whittington/Indge in 1st place. 2nd went to Lev/Edmond- Callaway.  A great result for both teams.  Keep going guys and dolls.

The 4×4 lights class is very popular, and keeps growing in size every round, but the heat of the day put pay to some of the riders with heating problems.  1st today was Nathan Ponsillo on his mighty Yamaha grizzly, 2nd was Lawrence  Dascombe, with 3rd MR Smiler Adam Smart.

Last up is the thunder machines, the 4×4 heavies.  This class has been getting massive over the last few year. Today saw Mr Graham Illing  off  like thunder bolt from the heavens! With everyone else chasing his dust, he finished in 1st place. Well done champ, 2nd was Ty Guy, 3rd, myself, Neil Martin.

All in all everyone had a brilliant day and the next round is on September 23rd, so as soon as the booking in opens get booked in.

A big thank you to the land owner for the use of the land
The medical  team
The sexy girls at signing on desk
Joy Kellaway for teas and sticky buns

That’s it for now see you at the tracks  … Martino  #371

Results
125cc Race
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 333 Charlie Wheatley 1:36:57.227 7 13:32.884 7 33.215 km/h
2 77 Morgan Junge 1:42:58.502 6:01.275 7 13:57.720 3 32.23 km/h
3 170 Jacob Hughes 1:33:15.548 1 lap 6 15:15.212 6 29.501 km/h
4 55 Alix Edmed-Kellaway 1:40:39.524 1 lap 6 15:41.226 6 28.686 km/h
5 10 Geoffrey Illing 1:41:26.520 1 lap 6 15:32.191 6 28.964 km/h
6 159 Amelia Mead 1:37:44.338 2 laps 5 17:40.330 5 25.464 km/h
7 14 Jamie Burnett 1:39:50.117 2 laps 5 18:55.846 5 23.771 km/h
8 64 Mathew John Merry 1:21:51.037 3 laps 4 16:39.826 3 27.005 km/h
250cc Race
250 Hybrid
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 33 Daniel Barrow 1:38:49.488 8 11:59.138 5 37.545 km/h
2 36 Hannah Davey 1:31:23.225 1 lap 7 12:48.621 2 35.128 km/h
3 50 Tom Bainbridge 1:40:40.652 1 lap 7 12:23.797 4 36.3 km/h250’s A
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 8 William Tewson 1:39:31.293 8 11:58.304 8 37.589 km/h
2 46 Jake Smith 1:39:34.699 3.406 8 12:00.996 8 37.448 km/h
3 37 Alex Keitch 1:33:24.277 3 laps 5 17:15.741 2 26.068 km/h250’s B
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 103 William Mead 1:31:24.884 7 12:41.315 7 35.465 km/h
2 7 Monty Tewson 1:37:33.628 6:08.744 7 13:37.925 7 33.01 km/h
3 77 Eli Smith 1:44:36.601 13:11.717 7 14:33.923 2 30.895 km/h
4 134 Ewan Packham 1:33:25.784 1 lap 6 15:04.039 6 29.866 km/h
5 93 Oscar Parr 1:40:28.017 1 lap 6 14:25.373 4 31.2 km/h
6 30 Kody Yelland 1:34:30.639 2 laps 5 15:14.574 5 29.522 km/h
DNF 6 Sam Parr 59:26.687 3 laps 4 14:25.947 4 31.18 km/h
Adult Race
Adult Expert
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 201 Zak Orchard 2:36:01.467 15 10:10.325 13 44.239 km/h
2 73 Luke Davies 2:37:02.417 1:00.950 15 10:05.843 7 44.566 km/h
3 474 Jack Naylor 2:30:03.378 1 lap 14 10:15.074 8 43.897 km/h
4 17 Chris Keitch 2:32:31.410 1 lap 14 10:36.685 5 42.407 km/h
5 77 Ben Harvey 2:34:19.620 2 laps 13 11:04.248 8 40.647 km/h
6 24 Jamie Morgan 2:35:51.935 8 laps 7 10:11.958 5 44.121 km/h
DNF 2 Samuel Jeffery 1:56:13.716 11 10:09.291 11 44.314 km/h
DNF 32 Rob Orchard 1:02:43.083 4 11:15.403 3 39.976 km/hAdult Over 40
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 6 Richard Keitch 2:40:51.753 14 10:59.906 10 40.915 km/h
2 43 Michael Yelland 2:35:03.831 2 laps 12 12:25.734 4 36.206 km/h
3 122 Francis Radford 2:45:32.960 2 laps 12 12:11.618 5 36.905 km/h
4 75 Lee Burrows 2:34:36.981 4 laps 10 13:35.483 10 33.109 km/h
DNF 67 Martin Evison 2:00:13.668 10 11:23.430 8 39.507 km/h
DNF 181 Ivor Daniels 48:10.518 2 33:46.171 2 13.326 km/hAdult 4×4 over 800cc
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 101 Graham Illing 2:41:07.342 14 11:07.152 10 40.471 km/h
2 74 Tyrone Guy 2:36:12.109 1 lap 13 11:32.236 6 39.004 km/h
3 371 Neil Martin 2:40:15.504 1 lap 13 11:50.686 12 37.991 km/h
4 411 Ryan Willett 2:36:45.978 2 laps 12 12:36.619 11 35.685 km/h
5 49 Colin Burnett 2:37:00.663 3 laps 11 12:59.746 3 34.627 km/h
6 42 Dave Owen 2:42:45.593 3 laps 11 12:36.190 10 35.705 km/h
7 27 John Keys 2:34:58.562 8 laps 6 13:00.486 3 34.594 km/h
DNF 217 Steve Hone 1:06:33.002 5 12:41.011 3 35.479 km/h
DNF 66 Richard Harvey 47:50.233 4 11:45.978 4 38.245 km/hAdult Expert (NC)
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 39 Tom Day 2:31:59.135 13 9:52.649 3 45.558 km/h
2 23 Chris Tite 2:30:31.285 3 laps 10 10:46.133 5 41.787 km/h
3 29 George Day 2:30:20.290 4 laps 9 9:34.383 5 47.007 km/hAdult 2 Man (NC)
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 87 Ami Price-Draper 2:35:31.607 13 10:20.299 7 43.527 km/h
2 444 Richard/Lisa Gummer 2:43:03.690 1 lap 12 12:12.489 7 36.861 km/h
3 48 Simon/Paul Burnett 2:33:54.411 2 laps 11 12:28.077 4 36.093 km/h
4 115 Ryan/Greg Spratt-Wyatt/Thyne 2:33:11.768 4 laps 9 11:08.329 9 40.399 km/h

Adult Novice
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 60 Chloe Keitch 2:42:26.390 13 11:42.968 9 38.409 km/h
2 215 Brett Troake 2:32:36.289 1 lap 12 12:07.197 4 37.129 km/h
3 512 Dom Troake 2:34:06.308 1 lap 12 12:00.036 8 37.498 km/h
DNF 292 Ryan Holley 1:44:35.052 6 13:12.993 4 34.048 km/h

Adult Clubman
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 71 Amy Keitch 2:31:39.428 12 11:54.332 12 37.798 km/h
2 110 Grace Keitch 2:41:50.927 2 laps 10 12:20.029 8 36.485 km/h
3 18 Sarah Gould 2:38:49.303 5 laps 7 14:22.260 2 31.313 km/h
DNF 10 Aimee Day 52:57.981 4 12:39.353 4 35.557 km/h

Adult 4×4 up to 800cc
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 15 Nathan Ponsillo 2:39:43.848 12 12:25.295 9 36.227 km/h
2 38 Lawrence Dascombe 2:31:51.746 1 lap 11 12:05.309 6 37.226 km/h
3 28 Adam Smart 2:31:57.994 1 lap 11 12:29.868 11 36.006 km/h
4 151 Mark Trudgeon 2:35:38.718 1 lap 11 13:04.181 11 34.431 km/h
5 129 Harry Martin 2:50:10.136 2 laps 10 12:49.793 2 35.074 km/h
6 700 Mark Williams 2:32:15.693 9 laps 3 17:53.302 2 25.156 km/h
DNF 222 Sophie Bailey 1:07:28.685 5 12:34.710 4 35.775 km/h

Adult 4×4 up to 800cc (NC)
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 122 Colin Burnett 2:38:15.830 10 13:33.840 2 33.176 km/h
2 102 Jack Hunter 2:32:08.903 2 laps 8 12:02.601 7 37.365 km/h
DNF 98 Neil Burnett 41:39.271 3 12:48.913 3 35.115 km/h

Adult 2 Man
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 89 Danielle/Rick Whittington/Indge 2:39:34.813 10 11:09.607 4 40.322 km/h
2 101 Levi Edmed-Kellaway 2:33:20.689 3 laps 7 13:16.275 3 33.908 km/h
DNF 78 Nicola/Joe Barrow/Phillips 2:17:18.831 10 12:24.885 7 36.247 km/h

Adult Novice (NC)
Pos Competitor Total Time Diff Laps Best Lap Best Lap No. Best Speed
1 36 Matthew Cahill 2:30:29.814 9 12:14.417 8 36.764 km/h