Enduro
Now Reading
Walker bolts past Billy! Hawkshead Extreme Enduro – Report & Results
0

Walker bolts past Billy! Hawkshead Extreme Enduro – Report & Results

by adminMay 28, 2018

The Dirtbike Action crew are making a name for themselves when it comes to Extreme Enduro events and once again put on a belter with their Hawkshead Extreme Enduro which is part of the British Extreme Enduro Championships which took place at the Graythwaite Estate right next to Lake Windemere

Images courtesy of Matthew Rudd Photography

The big names once again turned out and it was a showdown at the head of the Pro field between Johnny Walker and Billy Bolt, but on this occasion it was Walker who heaved his way through the course the quicker and took the win from Bolt and veteran Paul Bolton.

Three Expert athletes made it onto nine laps of the arduous course with Lee Sampson prevailing for the victory ahead of Jack Spencer and Charlie Frost.

In the Elite Vets Juan Knight stole the show a lap ahead of his closest rival Harold Crawford with Kieran Hankin in third.

Daniel Calkin put in an impressive performance in the clubman class being the only rider to complete 7 laps with Sam Turner second on 6 laps and Reece Moorwood third.

Mark Houson came through his six laps with the Vet’s win followed home by Richard Bentham and Alex Owen.

A young man making a name for himself is William Stansbie and he won out in the Youth class ahead of Tom Knight and Richard Moorhouse.

Dean Sutherland took the Sportman victory, with Robert Allen second and Jack Winn third.

 

Results

Pro

Place Bib Name YoB Gender Club Laps Min. Avg. Max. Finish

1. 22 Jonny Walker M 11 14:09.82 14:53.04 16:10.55 11 –
2. 57 Billy Bolt M 10 14:21.72 15:07.28 16:34.26 10 -1 LAP
3. 13 Paul Bolton M 10 15:31.36 16:08.13 16:52.54 10 -1 LAP
4. 80 Will Hoare M 9 15:49.98 17:26.89 18:09.70 9 -2 LAP
5. 4 Jack Edmondson M 9 16:00.86 18:05.21 20:12.23 9 -2 LAP
6. 5 Jordan Scott M 9 15:48.37 18:30.07 20:22.99 9 -2 LAP
7. 18 Barend Erasmus M 8 18:02.74 21:16.03 24:15.71 8 -3 LAP
8. 6 Sam Winterburn M 4 15:26.53 21:04.15 32:46.48 4 -7 LAP
9. 3 Jono Richardson M 2 14:50.49 16:43.69 18:36.88 2 -9 LAP

Expert

1. 9 Lee Sampson M 9 17:06.87 18:08.36 19:46.54 9 –
2. 17 Jack Spencer M 9 16:16.65 18:15.83 19:42.37 9 +01:07.2
3. 29 Charlie Frost M 9 16:35.04 18:49.38 23:00.28 9 +06:09.1
4. 15 Joe Deakin M 8 15:41.78 18:43.37 21:55.29 8 -1 LAP
5. 14 Dave Wood M 8 17:05.70 19:32.66 22:00.75 8 -1 LAP
6. 11 Gav Houson M 8 18:09.92 19:41.58 22:15.84 8 -1 LAP
7. 10 Sam Ludgate M 8 16:37.48 19:43.30 23:51.20 8 -1 LAP
8. 24 Ben Wibberley M 8 16:19.58 20:04.70 27:54.29 8 -1 LAP
9. 23 Chris Windle M 8 16:18.21 20:58.89 23:06.72 8 -1 LAP
10. 25 Josef Westgarth M 7 18:40.26 21:55.55 25:19.70 7 -2 LAP
11. 26 Will Westgarth M 7 19:58.20 23:24.92 30:08.79 7 -2 LAP
12. 16 Jack Barwick M 7 19:56.89 24:16.08 27:43.64 7 -2 LAP
13. 27 Barry Donaghy M 6 19:59.30 25:09.69 34:59.00 6 -3 LAP
14. 19 Tom Widd M 6 20:41.94 26:25.26 37:36.32 6 -3 LAP
15. 28 James Jackson M 1 17:42.55 17:42.55 17:42.55 1 -8 LAP

Elite Vets

1. 33 Juan Knight M 8 17:57.61 20:04.39 22:56.51 8 –
2. 34 Harold Crawford M 7 19:39.48 21:29.21 25:19.40 7 -1 LAP
3. 35 Kieran Hankin M 7 19:12.33 22:18.52 30:33.11 7 -1 LAP
4. 128 John Shirt M 6 20:30.44 26:21.02 33:46.36 6 -2 LAP

Clubman

1. 123 Daniel Calkin M 7 21:47.53 23:02.95 25:18.58 7 –
2. 53 Sam Turner M 6 22:27.32 25:59.98 31:08.25 6 -1 LAP
3. 54 Reece Moorwood M 6 22:48.90 26:40.61 32:40.43 6 -1 LAP
4. 52 Lee Hattersley M 6 24:41.30 27:00.20 30:21.48 6 -1 LAP
5. 49 Robert Taylor M 6 21:55.97 27:24.91 36:05.58 6 -1 LAP
6. 50 Richard Hawes M 6 22:43.71 27:33.27 32:15.25 6 -1 LAP
7. 45 Dawson Marriot M 6 23:44.68 27:34.32 30:37.25 6 -1 LAP
8. 47 Stuart Mack M 6 22:18.56 27:43.23 34:52.80 6 -1 LAP
9. 124 Joe Till M 5 28:58.23 30:51.01 33:13.17 5 -2 LAP
10. 56 Seb Preston M 5 22:49.12 33:55.90 44:06.39 5 -2 LAP
11. 48 Jack Kitching M 4 25:58.71 36:47.69 51:42.59 4 -3 LAP
12. 143 Will Cornthwaite M 4 29:47.43 37:13.72 48:19.86 4 -3 LAP
13. 51 Chloe Richardson M 4 31:17.52 38:07.31 47:50.57 4 -3 LAP
14. 46 Conor Scott M 4 34:47.46 39:56.94 44:54.50 4 -3 LAP
15. 150 Simon Hamilton M 4 37:01.34 40:40.72 44:26.05 4 -3 LAP
16. 55 Tommy Grimmer M 3 30:20.88 44:10.97 57:04.90 3 -4 LAP
17. 127 Jackson Edwards M 2 1:11:53.97 1:18:42.03 1:25:30.09 2 -5 LAP

Vets

1. 64 Mark Houson M 6 21:12.02 25:16.09 29:44.03 6 –
2. 69 Richard Bentham M 6 25:04.09 27:16.27 32:02.73 6 +12:01.1
3. 71 Alex Owen M 5 27:12.33 32:10.66 37:15.54 5 -1 LAP
4. 122 Mark Fenwick M 5 28:32.12 35:53.15 44:01.61 5 -1 LAP
5. 72 Andy Longden M 4 29:57.25 38:01.61 48:57.55 4 -2 LAP
6. 36 Paul Westgarth M 4 32:01.32 38:14.62 41:11.24 4 -2 LAP
7. 74 Darren Hayes M 3 42:42.76 51:43.54 1:08:48.13 3 -3 LAP
8. 70 Paul Jefferson M 3 44:15.59 52:19.48 1:07:43.44 3 -3 LAP
9. 116 Simon Nuttel M 3 44:34.00 57:04.75 1:15:07.11 3 -3 LAP
10. 65 David Williams M 2 53:13.50 54:24.85 55:36.20 2 -4 LAP
11. 67 Simon Walker M 2 1:10:35.33 1:13:51.04 1:17:06.74 2 -4 LAP
12. 75 Steve Cranshaw M 2 1:10:16.23 1:13:55.53 1:17:34.83 2 -4 LAP
13. 117 Paul Grocott M 2 1:13:05.76 1:14:58.62 1:16:51.48 2 -4 LAP
14. 66 Rob Gregory M 2 1:17:05.00 1:18:49.49 1:20:33.97 2 -4 LAP
15. 115 Mick Rayson M 2 1:15:10.04 1:25:37.71 1:36:05.38 2 -4 LAP
16. 76 Paul Mckie M 1 1:14:13.51 1:14:13.51 1:14:13.51 1 -5 LAP

Youth

1. 85 William Stansbie M 5 24:13.50 32:24.43 38:03.55 5 –
2. 86 Tom Knight M 4 29:47.91 42:55.10 1:09:16.50 4 -1 LAP
3. 88 Richard Moorhouse M 4 29:22.34 43:04.47 1:07:56.53 4 -1 LAP
4. 87 Jamie Williams M 3 29:11.31 55:50.07 1:40:23.61 3 -2 LAP

Sportsman

1. 103 Dean Sutherland M 6 22:51.98 25:21.98 28:21.66 6 –
2. 107 Robert Allen M 6 24:33.50 27:55.56 32:38.36 6 +15:21.4
3. 100 Jack Winn M 5 23:51.35 29:00.48 32:18.08 5 -1 LAP
4. 102 James Cruickshanks M 5 26:39.85 29:26.44 31:21.02 5 -1 LAP
5. 121 Chris Brown M 5 28:02.72 29:59.63 31:55.99 5 -1 LAP
6. 118 Robert Crayston M 5 25:55.43 30:31.05 38:54.75 5 -1 LAP
7. 97 Grant Gillinder M 5 28:20.17 33:04.67 37:43.33 5 -1 LAP
8. 96 Jack Turner M 4 33:28.31 36:49.13 40:22.73 4 -2 LAP
9. 99 Eddy Benson M 4 34:51.16 36:57.93 39:58.07 4 -2 LAP
10. 104 Scott Booth M 4 32:22.77 41:57.69 1:05:39.65 4 -2 LAP
11. 105 Nick Whitehead M 3 30:34.05 42:08.39 59:06.94 3 -3 LAP
12. 120 James Marwood M 3 33:10.69 48:25.77 56:44.75 3 -3 LAP
13. 95 Steve Slater M 3 39:58.62 49:40.76 58:25.64 3 -3 LAP
14. 108 Gavin White M 3 48:30.49 55:14.30 1:05:49.27 3 -3 LAP
15. 125 James Rodgers M 2 45:13.59 55:29.08 1:05:44.58 2 -4 LAP
16. 101 Kaylin McHale M 2 52:24.43 58:51.02 1:05:17.61 2 -4 LAP
17. 113 Josh Terry M 2 26:09.87 1:15:37.41 2:05:04.95 2 -4 LAP
18. 119 Lewis Moore M 1 36:48.36 36:48.36 36:48.36 1 -5 LAP
19. 93 Aden Overend M 1 51:04.17 51:04.17 51:04.17 1 -5 LAP
20. 112 Oliver Cousins M 1 1:43:37.81 1:43:37.81 1:43:37.81 1 -5 LAP
21. 106 Kevin Snowden M 1 1:56:04.31 1:56:04.31 1:56:04.31 1 -5 LAP
22. 114 Ben Chamley M 1 2:01:36.32 2:01:36.32 2:01:36.32 1 -5 LAP
23. 98 John Weller M 1 2:10:11.52 2:10:11.52 2:10:11.52 1 -5 LAP