Enduro
Now Reading
Frost Free! Sudbury MCC Extreme Enduro – Race Report & Results
0

Frost Free! Sudbury MCC Extreme Enduro – Race Report & Results

by adminDecember 31, 2017

With a lot of heavy rain days before the 4th Extreme Enduro at Foxborough Quarry Sible Hedingham Essex what

Jason Pearce winner of the Expert Class

would be the outcome would the event go on and would it be cancelled.  The Sudbury Motor Cycle Club had to deal with thick snow in December in the 1960s when organising Trials but their motto was ‘The Show Must Go On’ and this traditional is carried on today amended to ‘We Don’t Do Cancel’.  There was so must standing water and mud that it made the easiest of obstacles difficult to ride over with even the top riders falling off.

Report by Roger Chaplain – Images Courtesy of Anthony Ridge

Promptly at 11am the four Classes were dispatched at 15 seconds intervals running to their machines to start two

Stuart Bridges winner of the Clubman Class

hours nonstop of mayhem, chaos and give entertainment to the 300 spectators.  In was two times winner of the event Charlie Frost from Bath who was the fastest runner to the bikes and was first off closely followed by Ben Wibberley.  At the end of the first lap it was Wibberley leading the event also Pro Class with Frost a fair way behind in second.  Wibberley negotiated the table top with ease this contained a log at the beginning with another log at the foot of the climb with four more logs on the descent while Frost dropped his machine at the top and lost precious seconds.  Following behind these two were Rob Warner and local rider Stevie Roper. As the two hour session progress Wibberley got stuck on the wet and muddy telegraph poles which let Frost catch up which he took advantage of then after jumping off the See Saw Wibberley was in his sights.  Frost then

Paul Nash winner of the Trial Class.

passed Wibberley and from then on there was no holding him completing a lap every 10 minutes he came home to take his third title on 12 laps with Wibberley second on 11 laps with Warner 3rd   also on 11 laps 70 seconds behind, Roper 4th on 9 laps 7 minutes ahead of Jack Barwick also on 9 laps.

In the Expert Class local rider Ryan McDonnell was very well placed but as the time went by it was Jason Pearce who took control and won the Class completing 7 laps with Carl Venter 2nd on 6 laps five minutes ahead of 3rd Barney Thurgood also on 6 laps.  McDonnell was 4th on 5 laps Josh Kirby 5th and Stephen Lander 6th both on 4 laps.

In the Clubman Class local rider James Barker took the early lead also jumping off the See Saw but he was overhauled by Stuart Bridges to take the win by 20 seconds so Barker was 2nd both on 6 laps.  The next three riders finished on 5 laps with Will Packer taking 3rd, Alfie Coles 4th and Dan Hunt 5th.

In the Trial Class it was that veteran Paul Nash who took the win (his second in the four events) completing 5 laps.  There was a hard fought battle for second place with Super Veteran Jason Green taking 2nd pipping Jez Moss by 11 seconds both on 4 laps while 16 year old Joe Phillips secured 4th place who managed to complete one lap.

Results

No. Name Class Penalty Desc Finish Time Team Total
5 Charlie Frost PRO 13:06:49 12
3 Ben Wibberley PRO 13:04:01 11
970 Rob Warner PRO 13:05:11 11
1 Stevie Roper PRO 13:01:05 9
2 Jack Barwick PRO 13:08:12 9
6 Jason Pearce EX 13:11:48 7
10 Carl Venter EX 13:07:44 6
111 Barney Thurgood EX 13:12:30 6
901 Ryan McDonnell EX 13:00:10 5
4 Josh Kirby EX 13:00:04 4
7 Stephen Lander EX 13:11:01 4
12 Mitchell Frost EX 3
14 Stuart Bridges CL 13:00:18 6
33 James Barker CL 13:00:38 6
26 William Packer CL 13:07:25 5
27 Alfie Coles CL 13:08:57 5
171 Daniel Hunt CL 13:13:07 5
133 Robin Scarry CL 13:00:08 4
333 Ryan Allison CL 13:00:17 4
188 Bogdan Borosescu CL 13:00:27 4
872 Colin Brand CL 13:00:54 4
35 Paul Belton CL 13:06:08 4
29 Matt Moor CL 13:00:07 3
20 Gary Vines CL 13:00:36 3
16 Stuart Macey CL 13:03:09 3
61 Ed Sarchet CL 13:14:14 3
15 Greg Rademeyer CL 2
13 Paul Martin CL 13:04:07 2
21 Nicholas Jackson CL 13:14:57 2
17 Paul Hunt CL 1
25 Jonathan Frost CL 1
28 Julian Olaru CL 1
60 Charlie Aldridge CL 1
194 Alex Purcell CL 1
30 Conrad Jacobs CL 13:10:59 1
52 Paul Nash TRL 13:00:28 5
50 Jason Green TRL 13:00:00 4
11 Jeremy Moss TRL 13:00:11 4
54 Paul Owen TRL 2
51 Stephen Smith TRL 1
53 Joe Phillips TRL 13:01:18 1